Budowę domu do 70 m kw. można zgłosić przez internet
W serwisie e-Budownictwo zamieszczono elektroniczny formularz dla osób, które chcą skorzystać z nowego prawa do budowy domu do 70 m kw. według uproszczonej procedury. Wszystkie formalności można załatwić, nie wychodząc z domu.
- Anna Malinowska
- /
- 20 stycznia 2022
Dom do 70 m kw. bez zezwolenia
Od 1 stycznia 2022 roku, na mocy ustawy z pakietu Polski Ład, można wybudować dom do 70 m kw. bez zezwolenia. Mowa o mieszkalnych budynkach wolnostojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych o wspomnianej powierzchni zabudowy do 70 metrów kwadratowych.
Ich obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce bądź działkach, na których je zaprojektowano. Ważnym zastrzeżeniem jest fakt, by budowa służyła zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych osoby podejmującej się takiej inwestycji.
Najlepsze projekty domów do 70 m kw. Niebawem będzie można je pobrać za darmo!Michał Górecki
Zgłoszenie budowy domu do 70 m kw. przez internet
Aby zgłosić zgodnie z nowym prawem budowę domu do 70 metrów kwadratowych, można skorzystać z linku https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/#epb_2a_przebudowa_70m2. To właśnie tam po kliknięciu pola „utwórz dokument” i zalogowaniu się do serwisu e-budownictwo, można dokonać wspomnianego zgłoszenia. Dokument ten oznaczony jest symbolem PB-2a.
W serwisie e-Budownictwo dostępny jest elektroniczny formularz dla inwestorów, którzy chcą skorzystać z nowej, uproszczonej procedury zgłoszenia budowy domu o powierzchni zabudowy do 70 m. kw.????????️????Takie zgłoszenie wymaga paru dodatkowych dokumentów — wszystko jest w serwisie. pic.twitter.com/ihbqx4qZst
— Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (@GUNB_Urzad) January 19, 2022
Jakie dane potrzebne są do zgłoszenia budowy domu do 70 m kw.?
W tym przypadku, aby poprawnie wypełnić zgłoszenie, należy podać dane, zawierające m.in. informacje o inwestorze wraz z danymi do korespondencji oraz wskazanie ewentualnego pełnomocnika. Następnie należy wskazać rodzaj zamierzenia budowlanego, miejsce robót oraz planowany termin rozpoczęcia takich prac.
Jak radzi Główny Urząd Nadzoru Budowlanego „Jako termin rozpoczęcia robót budowlanych należy wskazać termin realny do wykonania. Powinno się przy tym uwzględniać termin na rozpatrzenie zgłoszenia, który wynosi 21 dni (...). Rozpoczęcie robót budowlanych przed upływem tego 21-dniowego terminu stanowi naruszenie art. 30 ust. 5 ustawy – Prawo budowlane (z wyjątkiem sytuacji, gdy organ wydaje zaświadczenie o niewniesieniu sprzeciwu). Do budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1a („budynki mieszkalne jednorodzinne do 70 m2”), można przystąpić po doręczeniu zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej”.
Pozostałe wskazówki, w tym listę niezbędnych załączników można znaleźć bezpośrednio na stronie zgłoszenia w serwisie e-budownictwo.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.