Budowę domu do 70 m kw. można zgłosić przez internet

W serwisie e-Budownictwo zamieszczono elektroniczny formularz dla osób, które chcą skorzystać z nowego prawa do budowy domu do 70 m kw. według uproszczonej procedury. Wszystkie formalności można załatwić, nie wychodząc z domu. 

Budowę domu do 70 m kw. można zgłosić przez internet
  • Anna Malinowska
  • /
  • 20 stycznia 2022

Dom do 70 m kw. bez zezwolenia

Od 1 stycznia 2022 roku, na mocy ustawy z pakietu Polski Ład, można wybudować dom do 70 m kw. bez zezwolenia. Mowa o mieszkalnych budynkach wolnostojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych o wspomnianej powierzchni zabudowy do 70 metrów kwadratowych. 

Ich obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce bądź działkach, na których je zaprojektowano. Ważnym zastrzeżeniem jest fakt, by budowa służyła zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych osoby podejmującej się takiej inwestycji. 

Najlepsze projekty domów do 70 m kw. Niebawem będzie można je pobrać za darmo!Najlepsze projekty domów do 70 m kw. Niebawem będzie można je pobrać za darmo!Michał Górecki

Zgłoszenie budowy domu do 70 m kw. przez internet

Aby zgłosić zgodnie z nowym prawem budowę domu do 70 metrów kwadratowych, można skorzystać z linku https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/#epb_2a_przebudowa_70m2. To właśnie tam po kliknięciu pola „utwórz dokument” i zalogowaniu się do serwisu e-budownictwo, można dokonać wspomnianego zgłoszenia. Dokument ten oznaczony jest symbolem PB-2a.

 

Jakie dane potrzebne są do zgłoszenia budowy domu do 70 m kw.?

W tym przypadku, aby poprawnie wypełnić zgłoszenie, należy podać dane, zawierające m.in. informacje o inwestorze wraz z danymi do korespondencji oraz wskazanie ewentualnego pełnomocnika. Następnie należy wskazać rodzaj zamierzenia budowlanego, miejsce robót oraz planowany termin rozpoczęcia takich prac. 

Jak radzi Główny Urząd Nadzoru Budowlanego Jako termin rozpoczęcia robót budowlanych należy wskazać termin realny do wykonania. Powinno się przy tym uwzględniać termin na rozpatrzenie zgłoszenia, który wynosi 21 dni (...). Rozpoczęcie robót budowlanych przed upływem tego 21-dniowego terminu stanowi naruszenie art. 30 ust. 5 ustawy – Prawo budowlane (z wyjątkiem sytuacji, gdy organ wydaje zaświadczenie o niewniesieniu sprzeciwu). Do budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1a („budynki mieszkalne jednorodzinne do 70 m2”), można przystąpić po doręczeniu zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej”.

Pozostałe wskazówki, w tym listę niezbędnych załączników można znaleźć bezpośrednio na stronie zgłoszenia w serwisie e-budownictwo.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Dom

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!