Za sfingowanie kolizji drogowej grozi wieloletnie więzienie

Próby wyłudzenia odszkodowania, to nic nowego dla branży ubezpieczeniowej. Sektor jest jednak na to dobrze przygotowany, a kłamstwo wychodzi często bardzo szybko, np. dzięki działaniom rzeczoznawców. Zwykle kończy się na przedstawieniu poważnych zarzutów. Mało kto wie, że np. za sfingowanie kolizji drogowej grozi wieloletnie więzienie.

Za sfingowanie kolizji drogowej grozi wieloletnie więzienie
  • Michał Górecki
  • /
  • 3 lutego 2022

Sfingowanie kolizji drogowej – próba wyłudzenia odszkodowania

Ze sprawą próby wyłudzenia odszkodowania ostatnio musieli się zmierzyć funkcjonariusze policji z Wałbrzycha oraz jedna z firm ubezpieczeniowych, która nie dała się nabrać na „udawaną” kolizję drogową. Tak był w przypadku dwóch 41-letnich mężczyzn z terenu powiatu świdnickiego. Wiadomo już, że pozorując fałszywe zdarzenie drogowe, chcieli wyłudzić od ubezpieczyciela 54 tysiące złotych z tytułu ubezpieczenia OC. Teraz grozi im wieloletnie więzienie. 

Fałszywe zdarzenie drogowe

Jeden z mężczyzn jesienią ubiegłego roku pożyczył od znajomego samochód, którego wartość szacowana była na przeszło 50 tys. złotych. Niestety z własnej winy rozbił samochód i to w takim stopniu, że nie nadawał się on już do jazdy. 

41-latek wpadł na pomysł, że wspólnie ze znajomym rówieśnikiem upozoruje kolizję drogową z jego pojazdem. Mężczyźni najwyraźniej nie spodziewali się, że kłamstwo bardzo szybko wyjdzie na jaw.

Kary za brak OC 2022Kary za brak OC 2022Michał Górecki

Rzeczoznawca może wykryć sfingowaną kolizję

Plan wyłudzenia ubezpieczenia bardzo szybko zdemaskował rzeczoznawca samochodowy. Ekspert uznał, że uszkodzenia obu samochodów, w żaden sposób nie zgadzają się ze sobą. Sprawa natychmiast trafiła na policję. Ubezpieczyciel poinformował stróżów prawa o możliwości upozorowania fikcyjnego zdarzenia drogowego. 

Sprawą mężczyzn zajęli się policjanci specjalizujący się w przestępczości gospodarczej z Wałbrzycha. „Przeprowadzili działania operacyjne oraz procesowe, podczas których zgromadzili materiał dowodowy potwierdzający, że dwóch 41-latków z powiatu świdnickiego próbowało wyłudzić ubezpieczenie” – informuje dolnośląska policja.

Jaka kara za próbę wyłudzenia odszkodowania?

Mężczyznom postawiony został zarzut oszustwa. Obaj przyznali się do winy. Za próbę wyłudzenia pieniędzy od firmy ubezpieczeniowej grozi im nawet 8 lat więzienia!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!