Wystawiali lewe faktury na... trumny. Potężne oszustwo na VAT!

Zorganizowaną grupę przestępczą, która opierała swoje działanie na fikcyjnych fakturach VAT udało się rozbić dzięki działaniom CBŚP, KAS oraz Prokuratury Krajowej. Śledczy ustalili, że nieuczciwi przedsiębiorcy działali pod przykrywką obrotu wyrobami funeralnymi, w tym trumien. 6 osób zostało zatrzymanych.

Wystawiali lewe faktury na... trumny. Potężne oszustwo na VAT!
  • Michał Górecki
  • /
  • 2 lutego 2022

Trumny i wyłudzenia VAT

Sprawą nieuczciwych przedsiębiorców, którzy stali za VAT-owskim przekrętem zajęli się funkcjonariusze katowickiego Centralnego Biura Śledczego Policji przy wsparciu Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach (KAS) oraz tamtejszej Prokuratury Krajowej. 

Działanie grupy opierało się na unikaniu opłacania podatków oraz wyłudzaniu nienależnego zwrotu z podatku VAT. Wykorzystywane były przy tym podstawione podmioty gospodarcze z Polski oraz zagranicy. 

Oszustwo VAT w biznesie pogrzebowym?

Śledczy ustalili, że do wyłudzeń dochodziło m.in. w handlu wyrobami pogrzebowymi np. trumnami. W ich ocenie Skarb Państwa mógł stracić nawet 2 mln złotych. W historii polskiej kryminalistyki znane oczywiście są działania na znacznie większą skalę. W tym jednak przypadku na uwagę zasługuje mocno nietypowa dla takich działań branża. 

„Zbrodnia fakturowa” na 2 mld zł – kolejne zatrzymania„Zbrodnia fakturowa” na 2 mld zł – kolejne zatrzymaniaMikołaj Frączak

Milion złotych w pudełku po butach

Funkcjonariusze przeprowadzili działania, które swym zasięgiem objęły aż trzy województwa na południu i południowym wschodzie kraju. Mowa o Górnym Śląsku, Małopolsce oraz Podkarpaciu. W trakcie działań udało się zatrzymać sześćosób zamieszanych w proceder. Podczas przesłuchania jednej z nich, policjanci ujawnili prawie 1,3 mln złotych w gotówce, które znajdowały się… w pudełku po butach.

Zarzuty za fikcyjne faktury

Osoby zatrzymane w tej sprawie już usłyszały zarzuty, związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej, praniem brudnych pieniędzy oraz obracaniem fikcyjnymi fakturami dokumentującymi nieprawdziwe zdarzenia gospodarcze. Według śledczych, łączna kwota fałszywych dokumentów sprzedaży przekroczyła 10 mln złotych – informuje policja. Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są dalsze zatrzymania” - czytamy w komunikacie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.