Jak kupić bilet autostradowy przez internet?

Ministerstwo Finansów uruchomiło sprzedaż e-biletów autostradowych przez internet. Taka możliwość działa na oficjalnej stronie systemu poboru opłat etoll.gov.pl. Według zapewnień rozbudowywana jest także sieć partnerów, którzy biorą udział w dystrybucji.

Jak kupić bilet autostradowy przez internet?
 • Martyna Kowalska
 • /
 • 28 stycznia 2022

Bilet autostradowy przez internet

Wirtualny sklep, w którym można kupić e-bilet autostradowy, jest dostępny na stronie www.etoll.gov.pl. Aby dokonać zakupu biletu koniecznie należy kliknąć na stronie głównej kafelek „Sklep e-bilet autostradowy”. Podobna możliwość występuje również na podstronie dedykowanej pojazdom lekkim. 

Przypomnijmy, e-bilet autostradowy jest potrzebny jeśli podróżujemy płatnymi odcinkami państwowych autostrad. Mowa tutaj o autostradach: A2 Stryków-Konin oraz A4 Wrocław-Sośnica.

Aplikacja e-Toll. Kto może z niej korzystać?Aplikacja e-Toll. Kto może z niej korzystać?Anna Malinowska

Kolejny kanał dystrybucji biletów autostradowych

Ministerstwo przypina, że jest to już kolejny kanał dystrybucji e-biletów autostradowych. Wyróżnia go prostota i łatwość w dokonaniu transakcji. Co ważne, nie ma w tym przypadku konieczności instalowania aplikacji, programów, a także logowania się do systemu. 

Jak kupić bilet autostradowy w internecie

Na dedykowanej stronie internetowej należy podać numer rejestracyjny oraz rodzaj pojazdu, jakim będziemy korzystać z autostrady. Następnie wpisujemy planowaną datę rozpoczęcia podróży po płatnym odcinku. Warto przy tym wiedzieć, że taki elektroniczny bilet ważny jest przez 48 godzin.

Aby dokończyć transakcję można skorzystać zarówno z płatności kartą jak również za pośrednictwem BLIKa. 

Funkcje sklepu internetowego eTOLL

Plusem systemu dystrybucji internetowej jest m.in. możliwość sprawdzenia ważności już zakupionych biletów na autostradę. Istnieje także opcja zwrotu, jednak wyłącznie przed zadeklarowaną godziną rozpoczęcia przejazdu płatnym odcinkiem autostrady. Forma zwrotów przez internet dotyczy jednak wyłącznie e-biletów zakupionych w tym kanale dystrybucji. Z tej drogi nie skorzystamy, jeśli będziemy chcieli zwrócić bilet, który nabyliśmy np. na stacji paliw lub u innych partnerów np. w aplikacji.

Co grozi za brak biletu autostradowego?

Jak wyjaśniono w komunikacie na stronie resortu finansów „w przypadku stwierdzenia w trakcie kontroli przeprowadzanej przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej i Policji oraz inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego braku ważnego e-biletu autostradowego lub braku prawidłowo funkcjonującego urządzenia lub systemu zapewniających przekazywanie danych geolokalizacyjnych do systemu e-TOLL, kierujący pojazdem podlega karze grzywny w wysokości 500 zł”.

Gdzie jeszcze można kupić bilet autostradowy?

  Obecnie bilet autostradowy można kupić na wiele sposobów. Oprócz wspomnianej „ścieżki” internetowej istnieje możliwość zakupu elektronicznego przez aplikacje Autopay, mPay, Spark, ORLEN PAY, mFlota, SkyCash. Stacjonarnie bilety są sprzedawane na stacjach paliw Orlen i Lotos. 

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

  Security Magazine

  Czy ten artykuł był przydatny?

  Newsletter

  Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!