Budownictwo mieszkaniowe. Właśnie padł rekord!
Rok 2021 można już oficjalnie uznać za najlepszy w budownictwie mieszkaniowym nie tylko w XXI wieku, ale także od kilku dekad. GUS podał, że w ub.r. oddano do użytku o 6,3% mieszkań więcej niż rok wcześniej. Może się jednak okazać, że był to na razie ostatni taki rok.
- Michał Górecki
- /
- 27 stycznia 2022
Budownictwo mieszkaniowe a pandemia
Dobre wskaźniki w budownictwie mieszkaniowym w 2021 roku mogą w dużej mierze wynikać ze specyfiki przełomu dekad. Niepewność związana z początkiem pandemii w 2020 roku sprawiła, że wielu prywatnych inwestorów oddaliła w czasie, lub wydłużyła prace związane z budową domu. Pewne opóźnienia odnotowali wówczas także niektórzy deweloperzy.
Co istotne o blisko 24% zwiększyła się w 2021 roku liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem. To pokazuje, że mocnym trendem zaznaczyło się w minionym roku budownictwo domów jednorodzinnych.
Trend może zostać przełamany?
Jak wygląda sytuacja w 2022 roku. Istnieją poważne przesłanki, że ten trend może się nie utrzymać w 2022 roku. Powodem w tym wypadku jest inflacja, którą wyraźnie widać w przypadku cen materiałów budowlanych oraz usług.
Dodatkowo wzrost cen oraz rat kredytów może działać zniechęcająco na wszystkich tych, którzy budowę domu dopiero planują. Krachu jednak nie będzie. Pamiętajmy, że wciąż wiele domów i bloków mieszkalnych jest w budowie. Przerwanie inwestycji w większości przypadków nie wchodzi w grę. Nawet jeśli kontynuacja oznacza wyraźny wzrost kosztów.
Choćby z tego powodu nie można się spodziewać załamania rynku. Eksperci kredytowi zauważają jednak spadek liczby wniosków na kredyty hipoteczne. Nie wiadomo także, ile osób, posiadających działkę, projekt i pozwolenie, wycofa się z inwestycji (lub odroczy ją w czasie) na ostatniej prostej. Z drugiej strony zachętą mogą być nowe, uproszczone zasady budowy domu do 70 m kw.
Budowę domu do 70 m kw. można zgłosić przez internetAnna Malinowska
Budownictwo w 2021 roku w liczbach
W 2021 roku oddano do użytku łącznie 234,7 tysięcy mieszkań. To oznacza, że było to 6,2 mieszkania na 1000 mieszkańców. To bardzo wysoki wskaźnik. Odnosząc się do danych historycznych, jest on najlepszym odczytem od… 1979 roku!
„Wpływ na taką sytuację miał rozwój sektora rynkowego, obejmujący 98,9% wszystkich oddanych do użytkowania mieszkań w analizowanym okresie. Dominującą rolę odgrywało w nim budownictwo deweloperskie (61% mieszkań), a w drugiej kolejności indywidualne (38%). Najmniej do użytkowania oddano mieszkań spółdzielczych – 2 tys. lokali” – czytamy w komentarzu ministerstwa rozwoju.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.