Ile grozi za organizację nielegalnego przekraczania granicy?

Trzech organizatorów nielegalnego przekraczania granicy już dowiedziało się, jaka kara grozi im za takie przestępstwo. Na razie zostali aresztowani na trzy miesiące.

Ile grozi za organizację nielegalnego przekraczania granicy?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 30 maja 2022

Granica polsko-białoruska

- Patrol funkcjonariuszy Straży Granicznej w miejscowości Strzelcowizna w województwie podlaskim, zatrzymał do kontroli osobowego mercedesa, którym 38-letni obywatel Ukrainy przewoził 4 obywateli Indii. Cudzoziemcy nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę - przekazuje Straż Graniczna.

Potężny mur oddziela Polskę od Białorusi [FILM]Potężny mur oddziela Polskę od Białorusi [FILM]Monika Świetlińska

Funkcjonariusze zatrzymali z kolei dwóch cudzoziemców, którzy również nielegalnie usiłowali przekroczyć granicę, ale tym razem z Polski na Białoruś.

- Jeden z nich podawał się za obywatela Rosji, drugi z kolei za obywatela Turkmenistanu. Twierdzili, że chcieli dostać się do Niemiec. Okazało się, że obaj byli obywatelami Rosji, przemytnikami. Przeprowadzili przez granicę 4 obywateli Indii i doprowadzili do kuriera, który cudzoziemców miał wywieźć dalej na zachód Europy - informuje SG.

Zarzuty i kara

Obywatelowi Ukrainy i obywatelom Rosji przedstawiono zarzuty organizowania przekroczenia granicy państwa wbrew obowiązującym przepisom. Sąd Rejonowy w Augustowie zastosował wobec mężczyzn środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Ponadto cudzoziemcy otrzymali decyzje o zobowiązaniu do powrotu z zakazem wjazdu do krajów strefy Schengen od 3 do 5 lat.

Sytuacja Polaków pracujących w oddziałach rosyjskich i białoruskich firmSytuacja Polaków pracujących w oddziałach rosyjskich i białoruskich firmMonika Świetlińska

- Od początku 2022 roku funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 101 osób za pomocnictwo i organizowanie nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.  W 2021 roku  zatrzymano 415 takich osób — dodaje straż.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!