Jaka kara grozi za sutenerstwo i handel ludźmi?

Krakowska policja we współpracy z tamtejszą prokuraturą zatrzymała cztery osoby, które miały być powiązane z procederem czerpania korzyści z prostytucji innych osób. Całą działalnością miał kierować 54 -letni mężczyzna. Jaka kara grozi za sutenerstwo i handel ludźmi?

Jaka kara grozi za sutenerstwo i handel ludźmi?
  • Michał Górecki
  • /
  • 30 maja 2022

Przypadki sutenerstwa

Sprawą czerpania korzyści z prostytucji zajęli się policjanci zajmujący się walką z przestępstwami przeciwko życiu i zdrowiu w Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie.

Wcześniej, w połowie maja 2022 roku, krakowscy mundurowi zatrzymali aż 19 osób, które były zamieszane w nielegalny proceder. Teraz doprowadzili do finału kolejną sprawę zupełnie innej szajki. W tym jednak przypadku dochodzi także wątek handlu ludźmi w rozumieniu obecnie obowiązującego prawa. 

Usługi masażu i prostytucja

Jak ustaliła policja, w mieszkaniach na terenie Krakowa oraz Wrocławia świadczone były „usługi masażu”, które jak zaznaczają mundurowi „wykraczały ponad standardowe rozumienie tego pojęcia”

Na czele grupy stał 54-letni krakowianin, który czerpał korzyści z prostytucji innych osób. Wykorzystywał przy tym trudną sytuację życiową niektórych kobiet zaangażowanych w proceder. Biznesem zajmował się także 25-letni syn mężczyzny oraz 28-latka pochodząca z województwa łódzkiego. 

Ile grozi za organizację nielegalnego przekraczania granicy?Ile grozi za organizację nielegalnego przekraczania granicy?Monika Świetlińska

Jaka kara za sutenerstwo, jaka za handel ludźmi?

Czerpanie zysku z uprawiania prostytucji jest zagrożone w Kodeksie karnym karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. 

Dużo poważniejsze konsekwencje wiążą się z popełnieniem przestępstwa handlu ludźmi. Kodeks karny za ten czyn przewiduję od trzech, aż do piętnastu lat więzienia. 

W opisywanej sprawie 54-latek został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Wobec pozostałych osób zastosowano tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!