Będzie nowe święto państwowe. Będzie kolejny dzień wolnego?
Uroczyste podpisanie ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich znalazło się w oficjalnym kalendarzu prezydenta RP Andrzeja Dudy. Czy nowe święto narodowe oznacza dla Polaków dzień wolny od pracy?
- Mikołaj Frączak
- /
- 6 czerwca 2022
Nowe święto narodowe
We wtorek, 7 czerwca 2022 roku w gmachu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości podpisania ustawy z dnia 12.05.2022 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich – poinformowano na oficjalnej stronie internetowej głowy państwa.
Uroczystość zostanie poprzedzona złożeniem wieńca przed Pomnikiem Powstańców Śląskich. Czy nowe święto państwowe, wyznaczone na dzień 20 czerwca będzie dodatkowym dniem wolnym od pracy? Niestety, podobnie jak grudniowe święto nawiązujące do powstań wielkopolskich, również i ten dzień, będzie normalnym dniem roboczym.
Narodowy Dzień Powstań Śląskich
Narodowy Dzień Powstań Śląskich nawiązuje do wydarzeń na Górnym Śląsku w latach 1919-1921. Jak wskazuje jego nazwa, upamiętnia powstania śląskie, czyli trzy konflikty zbrojne, które rozegrały się między ludnością polską oraz niemiecką.
Działo się to na krótko po zakończeniu I wojny światowej, czyli w okresie, w którym dopiero formowały się granice II Rzeczypospolitej po okresie zaborów. Ostatecznie, kwestię przebiegu granicy między Polską a Niemcami na odcinku górnośląskim rozstrzygnęła Konwencja Genewska o Górnym Śląsku z 15 maja 1922.
Nowe święto narodowe. Czy to kolejny dzień wolny od pracy?Monika Świetlińska
Kolejnie święto upamiętniające powstania z początku II RP
Narodowy Dzień Powstań Śląskich to kolejne święto państwowe upamiętniające wydarzenia z początku II RP i kształtowania się jej granic. Przypomnijmy, 1 października 2021 roku Sejm przyjął ustawę, którą zgłosił prezydent Andrzej Duda ws. Narodowego Dnia Pamięci Powstania Wielkopolskiego.
Parlament podjął tę ustawodawczą inicjatywę, odpowiadając na głosy mieszkańców i samorządowców z terenu Wielkopolski. Wielokrotnie wnioskowali oni o uczczenie pamięci powstańców z lat 1918-1919. To wtedy 27 grudnia w Poznaniu doszło do największego na terenie zaborów, zakończonego zwycięstwem, polskiego zrywu niepodległościowego.
Tamte działania zbrojne zakończył rozejm z 16 lutego 1919 roku w Trewirze.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.