Rewolucja w usługach społecznych. Rząd za głębokimi zmianami

Pomoc i opieka świadczona nie w ramach instytucji, a środowiska rodzinnego i społeczności lokalnej – to zasadnicza zmiana zapisana strategii usług społecznych, jaką właśnie przyjął rząd. Co dokładnie się zmieni?

Rewolucja w usługach społecznych. Rząd za głębokimi zmianami
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 8 czerwca 2022

Usługi społeczne czekają poważne zmiany

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia polityki publicznej, która nosi nazwę „Strategii rozwoju usług społecznych, polityka publiczna do roku 2030 z perspektywą do 2035 r”. Pod tą mocno „urzędową” nazwą kryje się projekt znaczącej deinstytucjonalizacji opieki. 

Chodzi o przejście opieki z charakteru instytucjonalnego do środowiska rodzinnego czy społeczności lokalnej. „Usługi społeczne mają być koncentrowane na rodzinie i dzieciach, osobach starszych, osobach z niepełnosprawnościami, ale także osobach z zaburzeniami psychicznymi czy w kryzysie bezdomności – wyjaśniła szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Rusza nowy okres wypłat 500+. Kiedy przelewy?Rusza nowy okres wypłat 500+. Kiedy przelewy?Monika Świetlińska


Co zawiera strategia rozwoju usług społecznych?

Wśród najważniejszych celów, jakie mają być osiągnięte w ramach strategii rozwoju usług społecznych, wymienia się m.in. zwiększenie udziału rodzin, a także rodzinnych form pieczy zastępczej w procesie wychowania i opieki nad najmłodszymi, którzy potrzebują takiej pomocy.

Po drugie, zbudowany ma zostać skuteczny oraz trwały system usług społecznych dla tych osób, które potrzebują różnego rodzaju wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Po trzecie, chodzi o włączenie społeczne osób niepełnosprawnych, które daje im możliwość życia w społeczności lokalnej, niezależnie od tego, z jakimi ograniczeniami się one zmagają.

Usługi społeczne – jaka skuteczność?

W komunikatach związanych ze strategią dość często pojawia się przymiotnik „skuteczny”. Trudno jednak mówić o tym, jaką miarą oceniać ten parametr. Niemniej rząd chce, aby przy okazji głębokiej reformy powstały »skuteczne« systemy usług społecznych dla osób, które zmagają się z zaburzeniami psychicznymi a także ludzi, którzy znaleźli się w kryzysie bezdomności lub są tym zjawiskiem zagrożeni.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!