Zmiana przepisów dotyczących przebywania przy polsko-białoruskiej granicy. Od kiedy?

Koniec ograniczeń związanych z przebywaniem w pobliżu polsko-białoruskiej granicy? Od 1 lipca 2022 roku przestanie obowiązywać rozporządzenie MSWiA o czasowym zakazie przebywania na terenie ponad 180 obrębów ewidencyjnych w woj. podlaskim i lubelskim. Nie będzie jednak można zbliżyć się do linii granicy na mniej niż 200 metrów.

Zmiana przepisów dotyczących przebywania przy polsko-białoruskiej granicy. Od kiedy?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 10 czerwca 2022

Koniec ograniczeń na polsko-białoruskiej granicy?

Osoby często podróżujące na polsko-białoruskie pogranicze, nie będą już musiały podlegać ograniczeniom, które najpierw wprowadzono od września 2021 roku w ramach stanu wyjątkowego, a potem specjalnym rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z 28 lutego 2022 roku.

Granica polsko-białoruska. Ruszyła budowa bariery [FILM]Granica polsko-białoruska. Ruszyła budowa bariery [FILM]Martyna Kowalska

Zapora między Polską a Białorusią

Zgodnie z komunikatem MSWiA od 1 lipca 2022 r. zaczną obowiązywać zmiany zasad przebywania w pobliżu granicy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Białorusi. W związku z zaawansowaniem prac nad budową zapory na granicy polsko-białoruskiej, MSWiA nie widzi konieczności przedłużenia zakazu przebywania w strefie nadgranicznej na obecnych zasadach”. 

Przypomnijmy, obecnie reguluje je rozporządzenie MSWiA z 28 lutego 2022 r. w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi. 

Nadal nie można zbliżać się do granicy

Koniec obowiązywania przepisów wspomnianego rozporządzenia, nie oznacza jednak, że wszystko wróci do normy. Na nowe ograniczenia, choć mniej uciążliwe muszą być przygotowani mieszkańcy województwa podlaskiego oraz np. turyści, czy dziennikarze udający się w tamten rejon. 

Zgodnie z uprawnieniami wynikającymi z ustawy z 29.10.2021 o budowie zabezpieczeni granicy państwowej, tamtejszy wojewoda wprowadzi zakaz przebywania na obszarze oddalonym do 200 metrów, licząc od linii granicy państwowej. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji tłumaczy, że ma to związek z instalacją elektronicznych zabezpieczeń, które będą przebiegały wzdłuż zapory.

Choć problem z uchodźcami nie jest tak duży jak jesienią ubiegłego roku, funkcjonariusze Straży Granicznej regularnie informują o kolejnych incydentach i przypadkach prób forsowania granicy oraz nielegalnego dostania się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a tym samym także Unii Europejskiej.

Kolejne incydenty na polsko-białoruskiej granicy. Niepokojące dane od Straży GranicznejKolejne incydenty na polsko-białoruskiej granicy. Niepokojące dane od Straży GranicznejMikołaj Frączak

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!