OECD: Wysoka inflacja w Polsce do końca 2023 roku

Gospodarkę w ciągu najbliższych dwóch lat czeka gwałtowne hamowanie – ostrzega Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OBWE). W ocenie ekonomistów, choć inflacja osiągnie w Polsce swój szczyt pod koniec roku, jej podwyższony poziom utrzyma się do końca 2023 roku.

OECD: Wysoka inflacja w Polsce do końca 2023 roku
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 czerwca 2022

Prognozy inflacji w Polsce

W 2021 roku odnotowaliśmy w Polsce dość silny wzrost gospodarczy. Zdaniem OBWE, ten wynik może pozostać nieosiągalny w najbliższych dwóch latach. Wpływ wydarzeń na wschodzie będzie hamował całą światową gospodarkę, a nasz kraj nie pozostanie obojętny na taki rozwój wypadków.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OBWE) cytowana przez Ministerstwo Finansów zakłada spowolnienie polskiej gospodarki w dwuletniej perspektywie. W ocenie ekspertów obserwowana inflacja osiągnie swój szczyt pod koniec 2022 roku. Nie oznacza jednak, że od tego momentu będzie tylko lepiej. Wskaźnik wzrostu cen towarów i usług pozostanie na względnie wysokim poziomie aż do końca 2023 roku.

Rozwój gospodarczy Polski – będzie hamowanie?

Realny wzrost PKB spadnie nad Wisłą do 1,8% w przyszłym roku. To oznacza, że musimy być gotowi na dość gwałtowne hamowanie krajowej gospodarki. W ocenie OECD polityka pieniężna powinna być nadal zacieśniana, by ustabilizować oczekiwania inflacyjne. Co do polityki fiskalnej eksperci zalecają ukierunkowanie jej na słabsze finansowo gospodarstwa domowe oraz pomoc dla uchodźców z Ukrainy. 

Płaca minimalna 2023. Jest decyzja rządu ws. dwóch podwyżekPłaca minimalna 2023. Jest decyzja rządu ws. dwóch podwyżekMartyna Kowalska


Wpływ wojny na Ukrainie na Polskę

Autorzy raportu OECD przewidują, że trwająca wojna na terenie Ukrainy będzie miała poważny wpływ na gospodarkę naszego kraju. Zwrócono uwagę m.in. na odpływ części pracowników pochodzących z tego kraju i zauważalne już braki siły roboczej. Szczególnie widoczne są one w dwóch branżach: transporcie oraz budownictwie. 

Jest jednak i druga strona medalu. „W związku z napływem uchodźców prognozy zakładają, że do siły roboczej dołączy dodatkowe 350 000 pracowników, co rozwiąże niedobory w niektórych sektorach gospodarki. Większa niepewność osłabi wzrost konsumpcji i inwestycji, jednak wydatki dokonywane przez uchodźców mogą nieco zrekompensować te spadki” – czytamy w streszczeniu raportu OECD opublikowanym na stronach Ministerstwa Finansów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!