Płaca minimalna 2023. Jest decyzja rządu ws. dwóch podwyżek

Rząd podjął decyzję ws. dwóch podwyżek płacy minimalnej w 2023 roku – informuje resort rodziny. Zgodnie z propozycją Rady Ministrów od 1 stycznia najniższa pensja będzie wynosił 3383 zł, a od 1 lipca 3450 zł. Teraz pomysł trafi do konsultacji z przedstawicielami związkowców i pracodawców.

Płaca minimalna 2023. Jest decyzja rządu ws. dwóch podwyżek
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 7 czerwca 2022

Płaca minimalna 2023 – dwie podwyżki

We wtorek, 7 czerwca 2022 rząd przyjął propozycję podniesienia wysokości pensji minimalnej oraz stawki godzinowej w 2023 roku. Inaczej niż dotychczas, w przyszłym roku ten wskaźnik będzie podniesiony dwukrotnie – na początku i w połowie roku. 

Płaca minimalna od 1 stycznia 2023

Rząd chce by od początku 2023 obowiązywało minimalne wynagrodzenie na poziomie 3.383 złotych. To o 373 złote więcej niż obecnie. Minimalna stawka godzinowa będzie wówczas wynosiła 22,10 zł. 

Płaca minimalna od 1 lipca 2023

Przedstawiony wyżej wskaźnik będzie obowiązywał tylko przez pół roku. W lipcu 2023 płaca minimalna zostanie podniesiona do poziomu 3450 złotych. To już o 440 zł więcej porównując do stanu obecnego. Minimalna stawka godzinowa będzie wtedy wynosiła 22,50 zł, a zatem będzie o 14,2% wyższa niż w 2022 roku. 

Krajowy Plan Odbudowy – na co pójdą pieniądze?Krajowy Plan Odbudowy – na co pójdą pieniądze?Mikołaj Frączak

Pensja minimalna a inflacja

W ocenie ministerstwa rodziny „zwiększenie minimalnego wynagrodzenia i zmiany podatkowe, przede wszystkim obniżka podatku PIT z 17 proc. do 12 proc., pozwolą osobom najmniej zarabiającym utrzymać siłę nabywczą swoich dochodów przy obserwowanym wzroście cen”.

Władze liczą, że wymienione zmiany wpłyną na wzrost popytu wewnętrznego, co ma mieć korzystny wpływ na polską gospodarkę w momencie wyraźnego spowolnienia spowodowanego m.in. skutkami wojny, która obecnie toczy się na Ukrainie. 

Płaca minimalna – ruch Rady Dialogu Społecznego 

Zgodnie z przyjętym kalendarzem, do 15 czerwca rząd przedstawi swoją propozycję Radzie Dialogu Społecznego. W ocenie Rady Ministrów, regulacje te będą dotyczyły około 2,7 mln osób. 

Jeżeli propozycja rządu nie spotka się ze zgodną akceptacją związkowców i pracodawców, rząd będzie mógł we wrześniu oficjalnie potwierdzić swoją propozycję, a także wprowadzić ewentualną korektę. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Ruszyły konsultacje ustawy 800+
500 plus

Ruszyły konsultacje ustawy 800+

- Chcemy, aby od 1 stycznia 2024 r. co miesiąc każde dziecko do 18. roku życia dostało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który początkiem czerwca...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!