Masz więcej pieniędzy na koncie emerytalnym. ZUS zwaloryzował Twoje środki

Polacy w teorii „wzbogacili” się właśnie o 281 mld złotych. Właśnie o tyle zwiększony został stan kont oraz subkont w ZUS w wyniku czerwcowej waloryzacji składek. Mechanizm stosowany jest po to, by regularnie rekompensować Polakom inflację oraz inne, niekorzystne dla portfeli procesy gospodarcze.

Masz więcej pieniędzy na koncie emerytalnym. ZUS zwaloryzował Twoje środki
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 10 czerwca 2022

Waloryzacja emerytalnych oszczędnościami

Jak informuje prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska, stan kont prowadzonych przez ZUS wzrósł o 9,33%. Z kolei pieniądze zgromadzone na subkontach „urosły” o 7,07%. Skąd ta hojność ? To nic innego, niż zapisany w prawie obowiązkowy mechanizm, który ma łagodzić spadek siły nabywczej obywateli m.in. wynikającej z wszechobecnej drożyzny. 

Jak sprawdzić stan konta emerytalnego?

Każda osoba będzie mogła sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) stan swojego konta po waloryzacji. Według zapowiedzi ZUS będzie to możliwe od 11 czerwca 2022 roku. Tym samym dowiemy się, jak bardzo ostatnia waloryzacja wpłynęła na środki zgromadzone na czas po zakończeniu aktywności zawodowej. 

Nowe zasady logowania do PUE ZUSNowe zasady logowania do PUE ZUSMichał Górecki

Przykłady waloryzacji kont i subkont ZUS

ZUS podał przykłady wpływu ostatniej waloryzacji na stan zgromadzonych środków. Wskaźniki waloryzacji konta i subkonta przekładają się na wysokość przyszłej emerytury. Na przykład osobie, która zgromadziła na koncie 450 tys. zł ZUS dopisał prawie 42 tys. zł. Jeśli ktoś zgromadził 850 tys. zł, to dzięki waloryzacji zyska ponad 79 tys. zł”.

Czy konto w ZUS jest bezpieczniejsze od lokaty bankowej?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca uwagę, że w ostatnich latach obowiązujące wskaźniki waloryzacji składek były bardzo wysokie i zdecydowanie bardziej atrakcyjne od ofert lokat bankowych. Dość powiedzieć, że w 2019 roku było to 9,20%, w 2020 8,94%, a rok później o nieco ponad 5%. Niższy wskaźnik odnotowany w ubiegłym roku był rezultatem niższego wpływu składek emerytalnych z powodu pandemii – ocenia ZUS.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!