Pogoda zniszczyła plony w 2021 r.? ARiMR: Teraz można ubiegać się o pomoc

Rolnicy, którzy w 2021 roku ponieśli jakiekolwiek straty w wyniku niekorzystnej pogody, będą mogli ubiegać się o wsparcie od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kiedy należy składać wnioski?

Pogoda zniszczyła plony w 2021 r.? ARiMR: Teraz można ubiegać się o pomoc
  • Michał Górecki
  • /
  • 10 czerwca 2022

Kiedy wnioski do ARiMR? 

Wnioski w sprawie pomocy związanej ze szkodami wyrządzonymi w 2021 roku przez niekorzystną pogodę np. grad, burzę, podtopienia można będzie składać wyłącznie między 16 a 30 czerwca 2022 w biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Zgodnie z przyjętymi zasadami powinny być to biura powiatowe ARiMR właściwie terytorialnie dla miejsca zamieszkania lub siedziby producenta rolnego.

Pieniądze na zalesianie. Jak je zdobyć?Pieniądze na zalesianie. Jak je zdobyć?Michał Górecki

Kiedy należą się pieniądze dla rolnika? 

O pomoc może ubiegać się rolnik, w którego gospodarstwie doszło do szkód wywołanych w 2021 roku przez określone zjawiska pogodowe. ARiMR w swoim komunikacie wymienia: grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powodzie, huragany, uderzenie pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny.

Szkody te powinny być oszacowane przez odpowiednią komisję, którą powołuje wojewoda. Zjawiska, o których wspomnieliśmy, powinny w tym przypadku spowodować co najmniej utratę 1/5 plonu. 

Pomoc ARiMR w związku ze suszą

Z tego samego mechanizmu mogą skorzystać także rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku suszy, której skutki zgłoszono poprzez publiczną aplikację. W tym przypadku wystarczy, że straty dotknęły co najmniej 5% plonu.

Ile pieniędzy dla rolnika poszkodowanego przez niekorzystne warunki pogodowe?

ARiMR informuje, że kwota, na jaką może liczyć rolnik zależeć będzie przede wszystkim od wysokości szkód. Będzie ona wynosiła (cytujemy za informacją Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi). 

    „ - 1000 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, w których wystąpiły szkody w wyniku suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w wysokości co najmniej 60 proc. plonu;

    - 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, w których wystąpiły szkody w wyniku gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w wysokości co najmniej 20 proc. i mniej niż 60 proc. plonu;

    - 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, w których wystąpiły szkody w wyniku suszy w wysokości co najmniej 5 proc. i mniej niż 60 proc. plonu”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!