Gdzie eksportujemy najwięcej towarów? Są wyniki za pierwszy kwartał 2022
Gdzie eksportujemy najwięcej towarów? Znamy już geograficzną strukturę obrotów handlu zagranicznego Polski za 2022 rok. Wojna na Ukrainie nie zmieniła zasadniczo kierunków zbytu dóbr produkowanych nad Wisłą. Jak kształtowały się one w pierwszym kwartale 2022 roku.

- Mikołaj Frączak
- /
- 13 czerwca 2022
Najsilniejsze kierunki eksportowe Polski
Niemcy, a potem długo, długo nic. Tak najprościej można opisać sytuację eksportu produktów z etykietą „made in Poland” – jaka rysuje nam się po lekturze najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego.
W eksporcie od wielu lat dominującym partnerem polskich firm w obszarze eksportu są Niemcy, W pierwszym kwartale 2022 roku, udział tej gospodarki w eksporcie polskich produktów i usług wynosił 27,7%. Wprawdzie jest to gorszy wynik niż przed rokiem (29,1%), jednak nie zmienia to faktu, że detronizacja Niemiec z pozycji lidera w tym zestawieniu, jest właściwie niemożliwa.
Powstaje baza firm, które będą chciały uczestniczyć w odbudowie UkrainyAnna Malinowska
Gdzie oprócz Niemiec eksportowane są polskie produkty?
Oprócz Niemiec na podium znalazł się jeszcze jeden sąsiad Polski. Drugie miejsce w rankingu kierunków eksportowych zajmują Czechy z udziałem 6,2%, co jest wynikiem o 0,4 p.p. lepszym niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Trzecie miejsce zajmuje Francja, której udział w eksporcie z Polski wyniósł w pierwszym kwartale 5,9%, co oznacza spadek o 0,2 p.p. rok do roku. Tak więc zaobserwowaliśmy drobne przetasowanie na drugiej i trzeciej pozycji.
Obiecujące kierunki eksportu z Polski
Na czwartym miejscu znalazła się Wielka Brytania z wynikiem 5,1% udziału w całości eksportu. Dalej Włochy (4,9%), Holandia (4,5%) oraz Stany Zjednoczone (3,1%). Warto nadmienić, że choć USA zajmują dopiero siódmą pozycję w całkowitym rankingu, są największym pozaeuropejskim rynkiem, na które sprzedawane są dobra produkowane w Polsce. Udział tego kraju wzrósł w ciągu roku o 0,6%, co jest wynikiem bardzo obiecującym.
Z pewnością dużą rolę odegrała tutaj sytuacja na rynku walutowym. Słaby złoty sprawia, że zakupy nad Wisłą dla Amerykanów wydają się dobrą alternatywą w dobie globalnej inflacji.
Europa największym rynkiem dla polskiego eksportu
Wśród liderów na mapie państw, które importują z Polski, USA są jedynym pozaeuropejskim krajem. W pierwszej dziesiątce znalazły się bowiem jeszcze Słowacja (2,8%), Szwecja (2,8%) oraz Belgia (2,7%).
Dziesięć wymienionych przez nas państw to łącznie przeszło 2/3 całego polskiego eksportu, z czego dominującą pozycję zajmują Niemcy. To pokazuje, jak ważna dla kondycji polskiej gospodarki jest sytuacja ekonomiczna naszych zachodnich sąsiadów. Wszelkie perturbacje, które już widoczne są w makroekonomicznych odczytach za Odrą, mogą oznaczać poważne kłopoty, dla wielu polskich firm, które specjalizują się w produkcji towarów wysyłanych do Niemiec.
UE: Port USB-C w każdym urządzeniu. W iPhonach również?Anna Malinowska
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.