fb

Założenia do budżetu 2023 r. Jaką sytuację gospodarczą prognozuje rząd?

Rząd przyjął założenia do budżetu na 2023 rok. Jaką sytuację gospodarczą w przyszłym roku przewiduje Rada Ministrów? Czy czeka nas gwałtowne hamowanie PKB? 

Założenia do budżetu 2023 r. Jaką sytuację gospodarczą prognozuje rząd?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 czerwca 2022

Założenia do budżetu na 2023 rok

Jak informuje rząd założenia, które właśnie zostały przyjęte, są zgodne z przesłaną kilka tygodni temu aktualizacją Programu Konwergencji. Rząd stawia sprawę jasno – polityka gospodarcza ma być nakierowana na łagodzenie skutków, jakie wywołała agresja Rosji na Ukrainę. Oczywiście działania te muszą uwzględniać wytyczne unijne, a także krajowe ramy fiskalne. 

Zgodnie z powyższym, rząd zamierza skupić się na kontroli tempa wzrostu wydatków bieżących. Jednocześnie, priorytetowo ma traktować wydatki inwestycyjne. 

Rewolucja w kredytach już pewna. Wakacje kredytowe i śmierć WIBOR-uRewolucja w kredytach już pewna. Wakacje kredytowe i śmierć WIBOR-uMichał Górecki

Prognozy PKB dla Polski 2023

Rząd zakłada, że w 2022 roku wzrost PKB wyniesie 3,8 procent, a w 2023 roku wyhamuje do 3,2 procent. W ocenie władz, to spowolnienie będzie spowodowane przede wszystkim zaburzeniami w handlu oraz na rynkach finansowych. Kolejnym niesprzyjającym czynnikiem będzie globalna inflacja. 

Rynek pracy 2023

W 2022 roku zatrudnienie w gospodarce narodowej ma wzrosnąć o 1,2 proc. Niestety na 2023 rok przewidywany jest spadek tego parametru o 0,1%. W ocenie rządu bezrobocie w najbliższych miesiącach i w przyszłym roku będzie utrzymywało się na zbliżonym poziomie 5,1 proc. 

Jaka inflacja w 2023 roku?

Rządowi eksperci spodziewają się, że w 2022 roku średnioroczna inflacja wyniesie 9,1%. W kolejnym roku będzie nieco lżej – ekonomiści mówią o 7,8%. Wzrost cen ma spowolnić od III i IV kwartału, co ma być konsekwencją zacieśniania polityki pieniężnej.

Jednocześnie nominalne tempo wzrostu przeciętnego wynagrodzenia ma przyspieszyć do 10,2% w 2022 roku. W 2023 roku ten parametr wyniesie 9,6%.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Co to jest przesmyk suwalski?
Aktualności

Co to jest przesmyk suwalski?

Przesmyk Suwalski nazywany także jako „Suwałki Gap” to obecnie jeden z najczęściej wymienianych terminów w kontekście potencjalnego konfliktu na linii NATO-Rosja. Co on oznacza?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!