Założenia do budżetu 2023 r. Jaką sytuację gospodarczą prognozuje rząd?

Rząd przyjął założenia do budżetu na 2023 rok. Jaką sytuację gospodarczą w przyszłym roku przewiduje Rada Ministrów? Czy czeka nas gwałtowne hamowanie PKB? 

Założenia do budżetu 2023 r. Jaką sytuację gospodarczą prognozuje rząd?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 czerwca 2022

Założenia do budżetu na 2023 rok

Jak informuje rząd założenia, które właśnie zostały przyjęte, są zgodne z przesłaną kilka tygodni temu aktualizacją Programu Konwergencji. Rząd stawia sprawę jasno – polityka gospodarcza ma być nakierowana na łagodzenie skutków, jakie wywołała agresja Rosji na Ukrainę. Oczywiście działania te muszą uwzględniać wytyczne unijne, a także krajowe ramy fiskalne. 

Zgodnie z powyższym, rząd zamierza skupić się na kontroli tempa wzrostu wydatków bieżących. Jednocześnie, priorytetowo ma traktować wydatki inwestycyjne. 

Rewolucja w kredytach już pewna. Wakacje kredytowe i śmierć WIBOR-uRewolucja w kredytach już pewna. Wakacje kredytowe i śmierć WIBOR-uMichał Górecki

Prognozy PKB dla Polski 2023

Rząd zakłada, że w 2022 roku wzrost PKB wyniesie 3,8 procent, a w 2023 roku wyhamuje do 3,2 procent. W ocenie władz, to spowolnienie będzie spowodowane przede wszystkim zaburzeniami w handlu oraz na rynkach finansowych. Kolejnym niesprzyjającym czynnikiem będzie globalna inflacja. 

Rynek pracy 2023

W 2022 roku zatrudnienie w gospodarce narodowej ma wzrosnąć o 1,2 proc. Niestety na 2023 rok przewidywany jest spadek tego parametru o 0,1%. W ocenie rządu bezrobocie w najbliższych miesiącach i w przyszłym roku będzie utrzymywało się na zbliżonym poziomie 5,1 proc. 

Jaka inflacja w 2023 roku?

Rządowi eksperci spodziewają się, że w 2022 roku średnioroczna inflacja wyniesie 9,1%. W kolejnym roku będzie nieco lżej – ekonomiści mówią o 7,8%. Wzrost cen ma spowolnić od III i IV kwartału, co ma być konsekwencją zacieśniania polityki pieniężnej.

Jednocześnie nominalne tempo wzrostu przeciętnego wynagrodzenia ma przyspieszyć do 10,2% w 2022 roku. W 2023 roku ten parametr wyniesie 9,6%.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!