E-faktury w Polsce obowiązkowe od 2024 roku. Jest zgoda UE

E-faktury już działają, ale są absolutnie dobrowolne. Zmieni się to za niecałe dwa lata. Rada Unii Europejskiej zgodziła się właśnie, by Polska wprowadziła obowiązkowe fakturowanie elektroniczne od 1 stycznia 2024 roku – informuje Ministerstwo Finansów.

E-faktury w Polsce obowiązkowe od 2024 roku. Jest zgoda UE
  • Michał Górecki
  • /
  • 17 czerwca 2022

E-faktury – od kiedy można je wystawiać?

Podatnicy mogą wystawiać faktury ustandaryzowane, czyli tzw. e-faktury od 1 stycznia 2022 roku. Cały proces odbywa się z zastosowaniem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obecnie jest to opcja całkowicie dobrowolna. 

Każdy przedsiębiorca, tak jak mu wygodnie, może wystawiać faktury zarówno w formie elektronicznej jak i papierowej. Ten wybór jest jednak formą tymczasową. Ministerstwo Finansów już w przeszłości zapowiadało, że e-Faktury w niedługim czasie będą jedyne i obowiązkowe dla wszyskich. 

Rewolucja w kredytach już pewna. Wakacje kredytowe i śmierć WIBOR-uRewolucja w kredytach już pewna. Wakacje kredytowe i śmierć WIBOR-uMichał Górecki

Jakie możliwości daje KSeF?

KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur zmienia proces wystawiania oraz przyjmowania faktury. Faktury standaryzowane są wystawiane zgodnie z odgórnie ustalonym wzorem. Faktura po wystawieniu trafia z systemu finansowo-księgowego do centralnej bazy znajdującej się na serwerach resortu finansów. Od tego momentu jest dostępna w systemie i może być pobrana przez kontrahenta. 

Od kiedy e-Faktury obowiązkowe?

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, 17 czerwca 2022 roku Rada Unii Europejskiej zgodziła się, by e-Faktury były obowiązkowe w Polsce od 1 stycznia 2024 roku. To oznacza, że najpewniej od tej daty, firmy, które nie przeszły dotąd na fakturowanie w ramach KSeF, będą musiały wystawiać faktury elektroniczne wg standardu narzuconego dla wszystkich. 

Korzyści e-faktury

Zdaniem Ministerstwa Finansów, spadną koszty związane z przechowywaniem faktur. Będą one archiwizowane na serwerach KSeF przez 10 lat. Odpadnie więc konieczność utrzymywania faktur wyodrębnionych w systemach IT firm. 

KSeF oznacza również koniec problemów z zagubionymi czy zniszczonymi dokumentami sprzedaży. Skoro będą cyfrowe i zarchiwizowane w jednym miejscu, nie będzie konieczności wystawiania np. duplikatów. Każdy przedsiębiorca będzie miał także wgląd w ścieżkę obiegu faktury, a zarazem pewność, że dotarła ona do kontrahenta. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!