Koniec z kartami pojazdu i naklejkami z numerem rejestracyjnym!

Od 4 września 2022 roku organy rejestrujące samochody nie będą wydawać kart pojazdu oraz nalepek na przednią szybę samochodu. Tego dnia wejdą w życie przepisy nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym – informuje ministerstwo infrastruktury.

Koniec z kartami pojazdu i naklejkami z numerem rejestracyjnym!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 21 czerwca 2022

Koniec z kartami pojazdu

Ministerstwo Infrastruktury wyszło z założenia, że skoro każdy kierowca ma dostęp do historii pojazdu zapisanej w CEPiK za pośrednictwem usługi mPojazd, karty pojazdu stają się zbędne. Tylko ta decyzja pozwoli zaoszczędzić właścicielom auta 75 złotych. 

Koniec z naklejkami z numerami rejestracyjnymi

Oprócz kart pojazdu, do historii przejdą także nalepki kontrolne z numerami rejestracyjnymi samochodu umieszczane od maja 2000 roku na przedniej szybie. Ta zmiana to z kolei oszczędność 18,50 zł, a także… czasu. Jak pokazuje doświadczenie, usunięcie starej nalepki jest bardzo czasochłonne i obowiązkowe w przypadku zmiany numerów. Zachowanie starej naklejki mogło dotąd skończyć się mandatem.

Łącznie, rezygnacja z karty pojazdu i nalepki kontrolnej pozwala na zaoszczędzenie prawie 100 złotych przy rejestracji samochodu. 

Nie wskazał kierującego pojazdem. Dostał 8 tysięcy złotych mandatuNie wskazał kierującego pojazdem. Dostał 8 tysięcy złotych mandatuMichał Górecki

Ile będzie kosztowała rejestracja samochodu

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury „koszt zarejestrowania od 4 września br. samochodu osobowego w ww. przypadkach wyniesie 161,50 zł (aktualnie koszt zarejestrowania samochodu osobowego sprowadzonego z zagranicy to 256 zł, a koszt zarejestrowania samochodu osobowego wcześniej zarejestrowanego na terytorium RP bez zachowania dotychczasowych tablic — 180,5 zł)”.

Możliwość zachowania tablic rejestracyjnych

Przypomnijmy, że na mocy tej samej nowelizacji, od 31 stycznia 2022 istnieje możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu. To z kolei generuje kolejne oszczędności rzędu 80 złotych. Warunek jest jeden – mówimy o polskich tablicach, wg aktualnego wzoru. To oznacza, że właściciel auta z Warszawy, który zakupił auto od mieszkańca Krakowa, może w dalszym ciągu jeździć na tablicach rozpoczynających się na „KR”.

Od 31 stycznia 2022 roku koszt zarejestrowania samochodu osobowego przy zachowaniu starych tablic rejestracyjnych należących do poprzedniego właściciela pojazdu wynosi 81 zł, a w przypadku, gdy nie ma potrzeby wydawania pozwolenia czasowego — 67 zł. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!