ZUS: Sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna

Sytuacja FUS, czyli Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Bieżące wydatki są pokrywane wpływami ze składek w 82,6%. Wydaje się mało? To i tak najlepszy odczyt tego wskaźnika od lat!!!

ZUS: Sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 24 czerwca 2022

FUS 2022

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował właśnie sytuację FUS w pierwszym kwartale 2022 roku. Jak komentuje prezes tej instytucji prof. Gertruda Uścińska „Pomimo ogromnych trudności – najpierw pandemii COVID-19, a teraz wojny w Ukrainie, sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna. Rekordowy poziom pokrycia wydatków wpływami ze składek jest konsekwencją dwucyfrowego wzrostu wynagrodzeń rok do roku oraz rosnącego zatrudnienia, które przekłada się na wzrost liczby osób ubezpieczonych w ZUS”.

Perspektywy Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

ZUS w swojej analizie poszedł nieco dalej, wykraczając poza raportowany okres. Jak wynika z informacji przedstawionych przez prezes zakładu, pozytywne dane są widziane także w ostatnich miesiącach. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza, że na koniec maja 2022 liczba płatników składek, którzy są objęci ubezpieczeniem emerytalnym, wyniosła 2,62 mln. To wzrost o 4 tysiące przedsiębiorców w porównaniu do kwietnia 2022 i o… 132 tysiące względem lutego 2020 roku. 

To już ostatnie wakacje z bonem turystycznymTo już ostatnie wakacje z bonem turystycznymMartyna Kowalska


Liczba osób pracujących z ubezpieczeniem emerytalnym

Łączna liczba osób, które pracują i są objęte ubezpieczeniem emerytalnym na koniec maja, wyniosła 15,83 mln. Licząc rok do roku, zanotowano zatem wzrost o 25 tysięcy ubezpieczonych. W porównaniu do lutego 2020 r. liczba ta wzrosła o 346 tysięcy. Taką wartość można porównać ze średnią populacją miasta wojewódzkiego w Polsce. 

Cudzoziemcy w ZUS

ZUS zauważa również, że w ostatnim czasie wzrosła liczba cudzoziemców płacących składki emerytalne. Pod koniec maja 2022 r. było to blisko milion osób – dokładnie 991 tysięcy. To wzrost o 320 tys. w porównaniu z sytuacją sprzed dwóch lat. „Udział w tym wzroście na pewno mają uchodźcy z Ukrainy, którzy przybyli do naszego kraju w ostatnich miesiącach. Pracę podjęło już ponad 240 tys. z nich. Najczęściej znajdują zatrudnienie w handlu i usługach opiekuńczych” – podsumowuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!