300 plus. Od kiedy składać wnioski na Dobry Start?
Choć to dopiero początek wakacji, rodzice już niebawem będą mogli złożyć wniosek o świadczenie „Dobry start”, czyli popularne 300+. W zamyśle wsparcie ma pomóc w skompletowaniu wyprawki szkolnej. O pieniądze można wnioskować od 1 lipca 2022 roku.
- Martyna Kowalska
- /
- 27 czerwca 2022
Co to jest „Dobry Start”
„Dobry Start” bardziej znany pod nazwą „300 plus”, to program funkcjonujący w Polsce od 2018 roku. Jak tłumaczy minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg — „celem jest odciążenie domowych budżetów rodzin z dziećmi w wieku szkolnym. To 300 zł jednorazowego wsparcia na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka”.
Jak wnioskować o 300 plus?
Nabór wniosków o wsparcie z programu „Dobry Start” rusza w piątek 1 lipca 2022 roku. Aby złożyć poprawnie wniosek, należy najpierw wybrać jeden z trzech sposobów. Pierwszy to bankowość elektroniczna, drugi to Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, trzeci zaś to portal Empatia obsługiwany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Przypomnijmy, od 2021 roku wnioskowanie o świadczenie odbywa się wyłącznie kanałami elektronicznymi. Złożenie papierowego wniosku było możliwe tylko do 2020 roku. Doświadczenie z ubiegłego roku pokazuje, że rodzice, co do zasady, nie mają z taką drogą formalną większych problemów.
Świadczenie trafia na konta rodziców raz w roku dla dzieci rozpoczynających rok szkolny. Mowa o uczniach i uczennicach do ukończenia 20. roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami limit wieku został podniesiony do ukończenia przez nie 24. roku życia.
Rozpoczynają się wakacje 2022. Podsumowanie roku szkolnegoMartyna Kowalska
Czy do programu 300 plus potrzebne jest jakieś zaświadczenie?
Nie. W przypadku programu „Dobry Start” rodzice lub prawni opiekunowie nie muszą przedkładać zaświadczenia o dochodach. Wsparcie finansowe w wysokości 300 złotych przysługuje niezależnie od tego, ile zarabia beneficjent. Czyli de facto należy się każdemu rodzicowi dziecka spełniającego kryteria programu „Dobry Start”.
Ile kosztuje „300 plus”?
Jak wylicza Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, co roku z tego świadczenia korzystają rodzice około 4,4 mln dzieci. Od 2018 roku na ten cel przeznaczono około 6,65 mld złotych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.