Rozpoczynają się wakacje 2022. Podsumowanie roku szkolnego

Z pewnością to jeden z najprzyjemniejszych dni w roku dla prawie 5 mln uczniów oraz słuchaczy z przeszło 22 tysięcy szkół. Zakończyły się zajęcia dydaktyczne w roku szkolnym 2021/2022. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało najważniejsze dane dotyczące szkolnictwa.

Rozpoczynają się wakacje 2022. Podsumowanie roku szkolnego
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 24 czerwca 2022

Nauka zdalna i stacjonarna

Rok szkolny 2021/2022 upłynął pod znakiem powrotu do nauki stacjonarnej. Trzeba jednak pamiętać, że nauka zdalna, choć w ograniczonym wymiarze była wprowadzana. Dla wszystkich szkół obowiązywała ona na przełomie roku i w sąsiedztwie zimowej przerwy świątecznej tj. od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. Nie dotyczyła jednak przedszkoli, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, socjoterapeutycznych, rewalidacyjno-wychowawczych, specjalnych, czy poradni psychologiczno-pedagogicznych i placówek oświatowo-wychowawczych.

Nieco później, bo od 27 stycznia do 20 lutego 2022 roku zdalne zajęcia dotyczyły klas V-VIII oraz szkół ponadpodstawowych. 

To już ostatnie wakacje z bonem turystycznymTo już ostatnie wakacje z bonem turystycznymMartyna Kowalska

Rok szkolny z COVID-19

Na mocy przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny w szkołach i placówkach, dyrektorzy mogli podjąć elastyczne działania. Zdarzało się, że na mocy decyzji władz szkoły nauka na czas określony była przenoszona do modelu zdalnego. Działo się tak m.in. w przypadku wystąpienia zakażenia u ucznia bądź nauczyciela. 

Na cele związane z bezpieczeństwem, np. środki ochrony indywidualnej wydano łącznie 178 mln złotych. W szkołach realizowany był także program szczepień uczniów powyżej 12. roku życia. 

Egzaminy ósmoklasisty 2022

W 2022 roku do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło ponad pół miliona uczniów (502.600), a także 7.150 uczniów posiadających obywatelstwo Ukrainy. 

Matura 2022

Na mocy obecnie obowiązujących przepisów absolwenci szkół ponadpodstawowych mieli obowiązek przystąpienia do matury z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języka obcego nowożytnego – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. „Absolwenci mogli też przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych” – precyzuje MEiN. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!