Co to jest przesmyk suwalski?

Przesmyk Suwalski nazywany także jako „Suwałki Gap” to obecnie jeden z najczęściej wymienianych terminów w kontekście potencjalnego konfliktu na linii NATO-Rosja. Co on oznacza?

Co to jest przesmyk suwalski?
  • Michał Górecki
  • /
  • 23 czerwca 2022

Przesmyk suwalski – co to takiego?

Przesmyk Suwalski, to wbrew obiegowej opinii, oraz informacji w mediach, nie tylko obszar położony na terenie Polski w okolicy Suwałk, ale także południowej Litwy. To pojęcie NATO odnosi się do obszaru między Białorusią a należącym do Rosji Obwodem Kaliningradzkim. Ze względu na niewielką szerokość (ok. 100 km) może stać się potencjalnym celem ataku Rosji dla uzyskania lądowego połączenia między Białorusią a rosyjską, nadbałtycką eksklawą. 

Przypomnijmy, że Białoruś jest sojusznikiem Rosji oraz członkiem międzynarodowego tworu o nazwie Związek Białorusi i Rosji (ZBiR). 

Przesmyk suwalski 2022

Choć o znaczeniu przesmyku suwalskiego, który de facto łączy kraje nadbałtyckie z Polską oraz innymi krajami NATO sporo mówi się w ostatnich tygodniach, sam termin jest dobrze znany w NATO od wielu lat. Pojęcie „Suwalki Gap” zostało uznane przez armię Stanów Zjednoczonych za jeden z najbardziej zapalnych punktów w Europie. 

Wydatki na obronność w Polsce powyżej wymagań NATOWydatki na obronność w Polsce powyżej wymagań NATOMikołaj Frączak

Strategiczne znaczenie przesmyku suwalskiego

Ewentualne odcięcie państw bałtyckich na wysokości przesmyku suwalskiego, mocno skomplikowałoby możliwości sojuszniczej obrony tych trzech państw przez partnerów z NATO, dlatego pogranicze polsko-litewskie jest uznawane przez strategów za najważniejszy punkt na tzw. wschodniej flance Paktu Północnoatlantyckiego.

Zdania co do aktualnego bezpieczeństwa tej części Europy są podzielone. Część ekspertów uważa, że ze względu na skomplikowaną sytuację na wschodzie Europy, Moskwa nie może sobie pozwolić na otwarcie kolejnego frontu i to z tak potężnym przeciwnikiem, jakim jest NATO. Z drugiej jednak strony widać, że determinacja Rosji w szukaniu słabych punktów Zachodu jest potężna. Niestety, przesmyk suwalski może być jednym z takich miejsc, w którym atak, jest bardziej prawdopodobny niż kiedykolwiek w przeszłości. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!