Wydatki na obronność w Polsce powyżej wymagań NATO

Wydatki na obronność w Polsce osiągną w 2022 roku poziom 2,4% PKB – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Taki pułap inwestycji w siły zbrojne przekracza o 0,4 p.p. minimum wymagane przez NATO.

Wydatki na obronność w Polsce powyżej wymagań NATO
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 13 czerwca 2022

Ile Polska wydaje na obronność?

Ministerstwo Obrony Narodowej po analizie półrocznej oceny wydatków obronnych ogłosiło właśnie, że udział tego typu inwestycji w bezpieczeństwo powinien na koniec roku osiągnąć w Polsce 2,4% Produktu Krajowego Brutto (PKB). Jak wyjaśnia MON wydatki składają się zarówno ze środków przewidzianych w budżecie i zaplanowanych na obronność, jak również środków pozabudżetowych, które pochodzą z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych działającego na podstawie przyjętej niedawno Ustawy o obronie Ojczyzny. 

Powstał Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Polskie wojsko czekają duże zakupyPowstał Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Polskie wojsko czekają duże zakupyMichał Górecki

Wymagania NATO w zakresie wydatków na obronność

Warto przy tym przypomnieć, że Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) wymaga, aby jej członkowie, w tym Polska, inwestowali w bezpieczeństwo co najmniej 2 procent Produktu Krajowego Brutto danego kraju. Tym samym, jak zauważa Ministerstwo Obrony Narodowej, Polska znalazła się pod tym względem wśród liderów sojuszu.

Dodajmy, że prognoza 2,4% PKB na obronność w Polsce uwzględnia szacunkowe dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), które zostały opublikowane 8 czerwca 2022 roku. 

Czy wydatki na obronność w Polsce będą rosły?

Jest właściwie pewne, że tegoroczny poziom wydatków na bezpieczeństwo kraju nie jest ostatecznym celem.Wspomniana przed chwilą Ustawa o obronie Ojczyzny przewiduje, że od 2023 roku, wydatki na obronę Rzeczypospolitej dojdą do poziomu 3% PKB. 

 

Przyjęte niedawno przepisy przez parlament i podpisane przez prezydenta powołały do życia Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Jak wyjaśnia Ministerstwo Obrony Narodowej, otwiera to „nowe ścieżki pozyskiwania finansów na modernizację Sił Zbrojnych RP, takich jak możliwość emisji obligacji”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!