Zalew Wiślany już połączony z Zatoką Gdańską. Otwarcie kanału po wakacjach

Jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce nabiera ostatecznych kształtów. Wykonawca napełnił już wodą śluzę kanału żeglugowego, a to oznacza, że Zalew Wiślany zyskał faktyczne połączenie z Zatoką Gdańską. Otwarcie kanału odbędzie się 17.09.2022 r. 

Zalew Wiślany już połączony z Zatoką Gdańską. Otwarcie kanału po wakacjach
  • Michał Górecki
  • /
  • 15 czerwca 2022

Przekop przez mierzeję – jaki stan prac?

Wraz z napełnieniem śluzy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej, można uznać, że połączenie Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiej na terytorium Polski stało się faktem. Teraz główny ciężar prac przeniósł się w zupełnie inne miejsce – mowa o odbudowie brzegów rzeki Elbląg oraz budowie mostu w Nowakowie. Kluczowe będzie także przygotowanie toru wodnego na Zalewie Wiślanym. Jego właściwe parametry będzie stale utrzymywała pogłębiarka. 

 

Przekop przez mierzeję – kiedy otwarcie?

Na oficjalne otwarcie przekopu przez Mierzeję Wiślaną będzie trzeba poczekać do 17 września 2022 roku. To oznacza, że wykonawca ma jeszcze wiele czasu na wykończenie inwestycji. Obecnie kończy się też demontaż ścianek technologicznych, które zamykają śluzę od strony północnej i południowej. Ostateczne usunięcie ścianek oznacza faktyczne połączenie Zalewu z Zatoką”– czytamy w komunikacie resortu infrastruktury. 

Obecnie trwają prace związane z montażem wyposażenia hydrotechnicznego oraz próby działania bram oraz mostów obrotowych. Działa już nowo wybudowany kapitanat. Jego pracownicy będą odpowiedzialni m.in. za bezpieczeństwo żeglugi, ochronę przyrody oraz kontrolę nad przeprawą.

Prace toczą się także w Zatoce Gdańskiej. „Wciąż trwa wykonywanie narzutu z kamienia łamanego i układanie bloków betonowych »x-block +«, które mają zabezpieczać falochron przed działaniem fal. Na Mierzei Wiślanej zastosowano tę technologię po raz pierwszy w Polsce i drugi w Europie” – raportuje Ministerstwo Infrastruktury. 

Ważna i kontrowersyjna inwestycja

MI planuje, że prace potrwają jeszcze około dwóch miesięcy. Po zakończeniu budowy kanał przez Mierzeję Wiślaną będzie liczył 1 km długości i 5 m głębokości. 

Otwarcie kanału żeglugowego zakończy wieloletni spór z Rosją dotyczący żeglugi przez Cieśninę Pilawską. Droga wodna Elbląg-Hel skróci się teraz ze 139 kilometrów do 68 kilometrów. To oznacza, że port morski Elbląg będzie miał szansę na szersze zagospodarowanie, a samo miasto powinno otrzymać poważny impuls rozwojowy.

Krytycy budowy kanału zwracają jednak uwagę na istotną ingerencję w środowisko naturalne Mierzei Wiślanej, która jest wyjątkowym miejscem, biorąc pod uwagę ekosystem, oraz żyjącą tam faunę i florę. Przekop niepokoił także branżę turystyczną m.in. z Kątów Rybackich oraz Krynicy Morskiej, które zostaną fizycznie oddzielone kanałem od reszty kraju. Wśród innych krytycznych głosów znalazły się także opinie na temat wysokich kosztów utrzymania inwestycji (m.in. oczyszczania, konserwacji i pogłębiania drogi wodnej).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!