fb

Będzie ustawa o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej

Ochrona i pomoc ofiarom różnego rodzaju nadzwyczajnych sytuacji – to główny cel zapowiedzianej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej. 

Będzie ustawa o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 20 czerwca 2022

MSWiA chce ustawy na czas klęsk żywiołowych

W ocenie szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego nowe procedury zaproponowane przez jego resort opierają się na doświadczeniach z ostatnich lat. Trzeba przyznać, że sytuacji nadzwyczajnych było w ostatnim czasie całkiem sporo. Groźne zjawiska atmosferyczne, pandemia, napływ uchodźców to największe wyzwania, z jakimi musiały zmagać się władze krajowe, regionalne i lokalne. Pomysł na zupełnie nową ustawę o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej już został przedyskutowany przez odpowiednie organy działające w radzie ministrów zajmujące się bezpieczeństwem i obroną. 

Według MSWiA zapowiadana ustawa ma stanowić uzupełnienie do funkcjonującej już w polskim prawie Ustawie o obronie Ojczyzny przyjętej w 2022 roku. „Projekt ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej koncentruje się na sprawach związanych z zarządzaniem kryzysowym, z sytuacją ludności cywilnej w przypadkach ekstremalnych” –powiedział minister Kamiński. 

Wypadki przy pracy 2022. Główna przyczyna – nieuwaga pracownikówWypadki przy pracy 2022. Główna przyczyna – nieuwaga pracownikówMartyna Kowalska

Szybka identyfikacja zagrożeń

Jednym z celów nowej ustawy jest takie dostosowanie prawa, by wszelkiego rodzaju niebezpieczeństwa można było jak najszybciej identyfikować oraz odpowiednio przeciwdziałać. To główne zadanie, jakie stoi przed zapowiadaną ustawą o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej. 

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego

Opracowywana ustawa zmieni funkcjonowanie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (RZZK). Ma być on organem decyzyjnym w sytuacjach, które zostaną uznane za najpoważniejsze. Chodzi o skoncentrowanie w jednym miejscu centrum decyzyjnego oraz wykonawczego. 

MSWiA proponuje, by na czele RZZK stał premier, którego będzie wspierał jako zastępca minister spraw wewnętrznych i administracji. W przypadku regionalnego charakteru zagrożeń, szczególną rolę będą odgrywali wojewodowie. 

Fundusz Ochrony Ludności

Szef MSWiA informuje również o planach powołania do życia Funduszu Ochrony Ludności, z którego będą pochodziły środki na szereg działań wynikających z ustawy. Mowa o puli ustalonej na poziomie 0,1% Produktu Krajowego Brutto Polski. To w obecnych realiach oznacza, że rocznie znalazłoby się w nim około 3 miliardów złotych. Środki, które nie zostaną wykorzystane w danym roku kalendarzowym, przejdą na następny. 

Pieniądze z funduszu zasilą także system Państwowego Ratownictwa Medycznego. W najbliższych latach z tego źródła sfinansowany zostanie zakup 2,8 tysiąca karetek. W oparciu o zasoby Ochotniczych Straży Pożarnych powołany będzie do życia liczący około 10 tysięcy osób korpus ratowników medycznych. 

Pogoda zniszczyła plony w 2021 r.? ARiMR: Teraz można ubiegać się o pomocPogoda zniszczyła plony w 2021 r.? ARiMR: Teraz można ubiegać się o pomocMichał Górecki

Ile wynosi zapomoga dla poszkodowanych przez klęski żywiołowe?

Resort planuje także zwiększenie zapomóg, jakie są wypłacane poszkodowanym w wyniku klęsk żywiołowych. Kwota ta ma wzrosnąć z 6 tysięcy złotych do 10 tysięcy złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Co to jest przesmyk suwalski?
Aktualności

Co to jest przesmyk suwalski?

Przesmyk Suwalski nazywany także jako „Suwałki Gap” to obecnie jeden z najczęściej wymienianych terminów w kontekście potencjalnego konfliktu na linii NATO-Rosja. Co on oznacza?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!