Będzie ustawa o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej

Ochrona i pomoc ofiarom różnego rodzaju nadzwyczajnych sytuacji – to główny cel zapowiedzianej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej. 

Będzie ustawa o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 20 czerwca 2022

MSWiA chce ustawy na czas klęsk żywiołowych

W ocenie szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego nowe procedury zaproponowane przez jego resort opierają się na doświadczeniach z ostatnich lat. Trzeba przyznać, że sytuacji nadzwyczajnych było w ostatnim czasie całkiem sporo. Groźne zjawiska atmosferyczne, pandemia, napływ uchodźców to największe wyzwania, z jakimi musiały zmagać się władze krajowe, regionalne i lokalne. Pomysł na zupełnie nową ustawę o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej już został przedyskutowany przez odpowiednie organy działające w radzie ministrów zajmujące się bezpieczeństwem i obroną. 

Według MSWiA zapowiadana ustawa ma stanowić uzupełnienie do funkcjonującej już w polskim prawie Ustawie o obronie Ojczyzny przyjętej w 2022 roku. „Projekt ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej koncentruje się na sprawach związanych z zarządzaniem kryzysowym, z sytuacją ludności cywilnej w przypadkach ekstremalnych” –powiedział minister Kamiński. 

Wypadki przy pracy 2022. Główna przyczyna – nieuwaga pracownikówWypadki przy pracy 2022. Główna przyczyna – nieuwaga pracownikówMartyna Kowalska

Szybka identyfikacja zagrożeń

Jednym z celów nowej ustawy jest takie dostosowanie prawa, by wszelkiego rodzaju niebezpieczeństwa można było jak najszybciej identyfikować oraz odpowiednio przeciwdziałać. To główne zadanie, jakie stoi przed zapowiadaną ustawą o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej. 

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego

Opracowywana ustawa zmieni funkcjonowanie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (RZZK). Ma być on organem decyzyjnym w sytuacjach, które zostaną uznane za najpoważniejsze. Chodzi o skoncentrowanie w jednym miejscu centrum decyzyjnego oraz wykonawczego. 

MSWiA proponuje, by na czele RZZK stał premier, którego będzie wspierał jako zastępca minister spraw wewnętrznych i administracji. W przypadku regionalnego charakteru zagrożeń, szczególną rolę będą odgrywali wojewodowie. 

Fundusz Ochrony Ludności

Szef MSWiA informuje również o planach powołania do życia Funduszu Ochrony Ludności, z którego będą pochodziły środki na szereg działań wynikających z ustawy. Mowa o puli ustalonej na poziomie 0,1% Produktu Krajowego Brutto Polski. To w obecnych realiach oznacza, że rocznie znalazłoby się w nim około 3 miliardów złotych. Środki, które nie zostaną wykorzystane w danym roku kalendarzowym, przejdą na następny. 

Pieniądze z funduszu zasilą także system Państwowego Ratownictwa Medycznego. W najbliższych latach z tego źródła sfinansowany zostanie zakup 2,8 tysiąca karetek. W oparciu o zasoby Ochotniczych Straży Pożarnych powołany będzie do życia liczący około 10 tysięcy osób korpus ratowników medycznych. 

Pogoda zniszczyła plony w 2021 r.? ARiMR: Teraz można ubiegać się o pomocPogoda zniszczyła plony w 2021 r.? ARiMR: Teraz można ubiegać się o pomocMichał Górecki

Ile wynosi zapomoga dla poszkodowanych przez klęski żywiołowe?

Resort planuje także zwiększenie zapomóg, jakie są wypłacane poszkodowanym w wyniku klęsk żywiołowych. Kwota ta ma wzrosnąć z 6 tysięcy złotych do 10 tysięcy złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!