Wypadki przy pracy 2022. Główna przyczyna – nieuwaga pracowników

Niewłaściwe zachowanie się człowieka – to według statystyk GUS najczęstsza przyczyna wypadków przy pracy w pierwszym kwartale 2022 roku. Była ona powodem prawie 2/3 niebezpiecznych zdarzeń związanych z wykonywaniem czynności służbowych. 

Wypadki przy pracy 2022. Główna przyczyna – nieuwaga pracowników
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 13 czerwca 2022

Ile wypadków przy pracy?

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w pierwszym kwartale 2022 roku zgłoszonych zostało 11.111 osób poszkodowanych, które ucierpiały w wyniku wypadków przy pracy. To wynik o 2% wyższy niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Rośnie także tzw. wskaźnik wypadkowości.

Safety Day —  czyli sposób na walkę z nudnymi szkoleniami BHPSafety Day — czyli sposób na walkę z nudnymi szkoleniami BHPMikołaj Frączak

Wskaźnik wypadkowości w Polsce

Dla potrzeb statystycznych stosowany jest tzw. wskaźnik wypadkowości. Co on oznacza? Najprościej rzecz ujmując, wskazuje on, ile osób ucierpiało w wyniku wypadków przy pracy na 1.000 osób zatrudnionych. Jest on stosowany w różnych konfiguracjach, np. w skali kraju, województwa, branży, czy danego zakładu pracy. Załóżmy, że na terenie danego zakładu produkcyjnego pracuje 2.000 osób. Jeśli w raportowanym czasie, w wyniku wypadku ucierpiało dwóch pracowników, wówczas wskaźnik ten wyniesie równe 1. 

Według GUSu w pierwszym kwartale 2022 roku (styczeń-marzec) wskaźnik ten w skali kraju wyniósł 0,82. Dla porównania rok wcześniej był on nieznacznie niższy i wynosił 0,81. 

Gdzie najwięcej wypadków przy pracy?

W ujęciu geograficznym najwyższy wskaźnik wypadkowości w pierwszym kwartale 2022 roku odnotowano w województwach warmińsko-mazurskim oraz śląskim gdzie wyniósł on 1,08 – czyli znacznie powyżej średniej krajowej. Nieco lepszy, ale wciąż wysoki odczyt zanotowano w województwie podlaskim 0,98. 

Najbezpieczniejszymi regionami pod względem liczby wypadków przy pracy na 1.000 pracowników są Mazowsze (0,58) oraz Małopolska (0,59). Dobrze wypada także Podkarpacie (0,7). 

W której branży jest najwięcej wypadków przy pracy?

W pierwszym kwartale 2022 roku największy wskaźnik wypadkowości zanotowano w górnictwie i wydobywaniu, gdzie przekroczył on wartość 3 poszkodowanych na 1.000 pracowników. Najbezpieczniejszym sektorem jest informacja i komunikacja, gdzie wskaźnik wypadkowości nie sięgnął wartości 0,1. Przedstawiona różnica wynika przede wszystkim ze specyfiki zawodów i ryzyk, jakie wiążą się z pracą w poszczególnych branżach. 

Ubezpieczyciel pozna liczbę twoich punktów karnych. Kiedy wyższa składka OC?Ubezpieczyciel pozna liczbę twoich punktów karnych. Kiedy wyższa składka OC?Michał Górecki

Najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy

Więcej niż co trzeci wypadek przy pracy (35%) polegał na uderzeniu lub zderzeniu z nieruchomym obiektem. Najczęstszą przyczyną wypadków podczas wykonywania czynności służbowych było nieprawidłowe zachowanie się pracownika (pow. 60%). Na drugim miejscu znalazł się niewłaściwy stan czynnika materialnego. Ta przyczyna nie przekroczyła jednak poziomu 10% wypadków zanotowanych w opisywanym okresie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!