Wypadki przy pracy 2022. Główna przyczyna – nieuwaga pracowników
Niewłaściwe zachowanie się człowieka – to według statystyk GUS najczęstsza przyczyna wypadków przy pracy w pierwszym kwartale 2022 roku. Była ona powodem prawie 2/3 niebezpiecznych zdarzeń związanych z wykonywaniem czynności służbowych.
- Martyna Kowalska
- /
- 13 czerwca 2022
Ile wypadków przy pracy?
Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w pierwszym kwartale 2022 roku zgłoszonych zostało 11.111 osób poszkodowanych, które ucierpiały w wyniku wypadków przy pracy. To wynik o 2% wyższy niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Rośnie także tzw. wskaźnik wypadkowości.
Safety Day — czyli sposób na walkę z nudnymi szkoleniami BHPMikołaj Frączak
Wskaźnik wypadkowości w Polsce
Dla potrzeb statystycznych stosowany jest tzw. wskaźnik wypadkowości. Co on oznacza? Najprościej rzecz ujmując, wskazuje on, ile osób ucierpiało w wyniku wypadków przy pracy na 1.000 osób zatrudnionych. Jest on stosowany w różnych konfiguracjach, np. w skali kraju, województwa, branży, czy danego zakładu pracy. Załóżmy, że na terenie danego zakładu produkcyjnego pracuje 2.000 osób. Jeśli w raportowanym czasie, w wyniku wypadku ucierpiało dwóch pracowników, wówczas wskaźnik ten wyniesie równe 1.
Według GUSu w pierwszym kwartale 2022 roku (styczeń-marzec) wskaźnik ten w skali kraju wyniósł 0,82. Dla porównania rok wcześniej był on nieznacznie niższy i wynosił 0,81.
Gdzie najwięcej wypadków przy pracy?
W ujęciu geograficznym najwyższy wskaźnik wypadkowości w pierwszym kwartale 2022 roku odnotowano w województwach warmińsko-mazurskim oraz śląskim gdzie wyniósł on 1,08 – czyli znacznie powyżej średniej krajowej. Nieco lepszy, ale wciąż wysoki odczyt zanotowano w województwie podlaskim 0,98.
Najbezpieczniejszymi regionami pod względem liczby wypadków przy pracy na 1.000 pracowników są Mazowsze (0,58) oraz Małopolska (0,59). Dobrze wypada także Podkarpacie (0,7).
W której branży jest najwięcej wypadków przy pracy?
W pierwszym kwartale 2022 roku największy wskaźnik wypadkowości zanotowano w górnictwie i wydobywaniu, gdzie przekroczył on wartość 3 poszkodowanych na 1.000 pracowników. Najbezpieczniejszym sektorem jest informacja i komunikacja, gdzie wskaźnik wypadkowości nie sięgnął wartości 0,1. Przedstawiona różnica wynika przede wszystkim ze specyfiki zawodów i ryzyk, jakie wiążą się z pracą w poszczególnych branżach.
Ubezpieczyciel pozna liczbę twoich punktów karnych. Kiedy wyższa składka OC?Michał Górecki
Najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy
Więcej niż co trzeci wypadek przy pracy (35%) polegał na uderzeniu lub zderzeniu z nieruchomym obiektem. Najczęstszą przyczyną wypadków podczas wykonywania czynności służbowych było nieprawidłowe zachowanie się pracownika (pow. 60%). Na drugim miejscu znalazł się niewłaściwy stan czynnika materialnego. Ta przyczyna nie przekroczyła jednak poziomu 10% wypadków zanotowanych w opisywanym okresie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.