fb

Ubezpieczyciel pozna liczbę twoich punktów karnych. Kiedy wyższa składka OC?

Twój ubezpieczyciel będzie wiedział o Tobie naprawdę sporo. Od 17 czerwca 2022 roku, zakłady ubezpieczeń będą miały wgląd do informacji o mandatach oraz punktach karnych, jakie zebrał konkretny kierowca. Jak ta wiedza przełoży się na wysokość składek OC?

Ubezpieczyciel pozna liczbę twoich punktów karnych. Kiedy wyższa składka OC?
  • Michał Górecki
  • /
  • 8 czerwca 2022

Cena polisy a liczba punktów karnych

Na początek jedno wyjaśnienie. To, że zakład ubezpieczeń będzie miał wgląd do informacji o mandatach i punktach karnych od 17 czerwca, nie oznacza, że już od tego dnia, każda umowa np. ws. ubezpieczenia OC będzie zawierała wspomniany czynnik ryzyka. Jak informuje Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) „dostęp do danych możliwy będzie za pośrednictwem narzędzi Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Zakłady ubezpieczeń potrzebowały będą czasu na uzyskanie odpowiednich certyfikatów dostępu, przygotowanie taryf itp. Póki co trudno jest więc określić konkretną  datę, od której dany zakład wprowadzi taryfikator uwzględniający punkty karne i mandaty”.

To oznacza, że na konsekwencje drogowych przewinień w postaci droższych ubezpieczeń jeszcze chwilę zapewne poczekamy. Nie zmienia to jednak faktu, że przyjdzie dzień, w którym piraci drogowi będą musieli płacić więcej. 

Co będzie wiedział ubezpieczyciel o kierowcy? 

Na to pytanie odpowiadają przepisy Prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z nowelizacją, zakłady ubezpieczeń od 17.06.2022 będą miały dostęp do danych osób, które popełniły naruszenia przepisów. Konkretnie mówimy tutaj o takich informacjach jak: numer PESEL, imię i nazwisko, sumę punktów karnych zarówno przypisanych na podstawie prawomocnego rozstrzygnięcia, jak również tych, które dopiero trafią na konto kierowcy w przypadku potwierdzenia naruszenia przepisów. Ponadto nasz ubezpieczyciel pozna nazwę naruszenia przepisów. Mówimy tutaj o kwalifikacji prawnej, rodzaju czynu, dacie, a nawet godzinie jego popełnienia. Sporo szczegółów prawda?

Zakład ubezpieczeń dowie się także, jaki podmiot zarejestrował naruszenie, a także pozna dane pojazdu na którym je popełniono. Dotyczy to także samochodów zarejestrowanych poza granicami RP. 

Ubezpieczyciel dowie się, czy kiedykolwiek straciliśmy prawo jazdy

Wśród danych, do których wgląd będą miały zakłady ubezpieczeń, znajdują się również szczegóły dotyczące posiadanego uprawnienia, łącznie z datą pierwszego uprawnienia, jak również ewentualnego cofnięcia i ponownego uzyskania.

Wypadek na wakacjach po alkoholu? Ubezpieczyciel i tak wypłaci odszkodowanieWypadek na wakacjach po alkoholu? Ubezpieczyciel i tak wypłaci odszkodowanieMartyna Kowalska

Kiedy punkty karne zostaną skasowane?

W przypadku usuwania punktów karnych, od 1 stycznia 2022 roku, sprawa wydaje się nieco bardziej skomplikowana. Zgodnie z nowym prawem, są one kasowane po dwóch latach, ale pod warunkiem zapłacenia mandatu. Warto o tym pamiętać, by nie obciążać swego konta w Centralnej Ewidencji Kierowców niechcianymi wpisami przez dłuższy czas. 

Kiedy ubezpieczyciel podniesie cenę polisy?

Jak wyjaśnia Polska Izba Ubezpieczeń „to zawsze indywidualna decyzja zakładu ubezpieczeń, jaki wpływ na wysokość składki za ubezpieczenie będą miały informacje o punktach karnych. Należy jednak liczyć się z tym, że będą miały podobny wpływ jak informacje o przebiegu ubezpieczenia. Kierowcy, którzy nagminnie łamią przepisy drogowe stanowią większe ryzyko. Ich składki ubezpieczeniowe będą więc to większe ryzyko odzwierciedlały. Duże znaczenie może mieć też częstość popełniania wykroczeń” – czytamy na stronie izby. 

Nie ulega wątpliwości jednak, że wzrośnie prewencja, a „szkodowi” kierowcy zapłacą więcej. Ci, którzy jeżdżą przepisowo, będą mogli liczyć w teorii na „łagodniejsze” wyceny polis. 

Kupujemy coraz starsze samochody. Średnią zawyżają osobówkiKupujemy coraz starsze samochody. Średnią zawyżają osobówkiMichał Górecki

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!