Kupujemy coraz starsze samochody. Średnią zawyżają osobówki
IBRM Samar odnotował w maju 2022 roku kolejny rekord wieku sprowadzanych do Polski samochodów. Okazuje się, że średnia stale rośnie. Przeciętne auto sprowadzane do kraju ma już prawie 13 lat.
- Michał Górecki
- /
- 3 czerwca 2022
Średni wiek sprowadzanych samochodów
Jak donosi Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego „Samar” średni wiek sprowadzanych do Polski samochodów w pierwszych pięciu miesiącach 2022 roku wynosi 12,65 roku. Najpewniej, ten wynik jeszcze urośnie, bowiem tylko w maju, odnotowano rekordowy przeciętny wiek importowanego pojazdu. Wyniósł on 12,67 roku.
Coraz starsze osobówki na polskich drogach
Wspomniany wynik zawyżają przede wszystkim samochody osobowe importowane z zagranicy. Średnia dla tego rodzaju aut wyniosła w maju 12,73 roku. W przypadku osobówek z silnikiem benzynowym przeciętny wiek jest jeszcze wyższy – 13,58 roku.
W przypadku aut elektrycznych sprowadzanych do kraju, średni wiek wynosi 5,69 roku. Importujemy ich jednak zbyt mało, by przekładało się to na całkowity obraz rynku.
Ranking najczęściej kradzionych aut — TOP 10Michał Górecki
Dlaczego kupujemy coraz starsze samochody
Przyczyn jest kilka, z których najpewniej należy wymienić mniejszą dostępność aut nowych oraz inflację. Co ciekawe, w ostatnich miesiącach, wzrosty cen dotknęły także używanych pojazdów. M.in. z tego powodu Polacy, w których ze wszystkich stron uderza galopująca inflacja, decydują się na zakup nastoletnich samochodów. Jednocześnie obserwowana jest ograniczona podaż na samochody kilkuletnie, co można tłumaczyć problemami z zakupem nowego samochodu oraz cenami nowszych modeli.
W tej sytuacji można się spodziewać, że średni wiek sprowadzanych do Polski samochodów przekroczy poziom 13 lat. Niestety przekłada się to m.in. na wzrost zanieczyszczenia środowiska, bezpieczeństwo, a w średnim terminie także na konieczność utylizacji wyeksploatowanych samochodów, których liczba będzie rosła.
Skąd importujemy auta używane?
Tradycyjnie najwięcej aut importujemy z Niemiec. Z tego kraju w 2022 roku przywieźliśmy 173.504 auta, co i tak jest gorszym wynikiem od analogicznego okresu roku ubiegłego aż o 23%. Zyskują za to inne kierunki takie jak Francja (prawie 44 tys., wzrost o 4,7%). Na dalszych pozycjach znalazły się kolejno Belgia, Holandia oraz Stany Zjednoczone, które zamykają pierwszą piątkę kierunków dla importu samochodów.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.