Kupujemy coraz starsze samochody. Średnią zawyżają osobówki

IBRM Samar odnotował w maju 2022 roku kolejny rekord wieku sprowadzanych do Polski samochodów. Okazuje się, że średnia stale rośnie. Przeciętne auto sprowadzane do kraju ma już prawie 13 lat. 

Kupujemy coraz starsze samochody. Średnią zawyżają osobówki
  • Michał Górecki
  • /
  • 3 czerwca 2022

Średni wiek sprowadzanych samochodów

Jak donosi Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego „Samar” średni wiek sprowadzanych do Polski samochodów w pierwszych pięciu miesiącach 2022 roku wynosi 12,65 roku. Najpewniej, ten wynik jeszcze urośnie, bowiem tylko w maju, odnotowano rekordowy przeciętny wiek importowanego pojazdu. Wyniósł on 12,67 roku. 

Coraz starsze osobówki na polskich drogach

Wspomniany wynik zawyżają przede wszystkim samochody osobowe importowane z zagranicy. Średnia dla tego rodzaju aut wyniosła w maju 12,73 roku. W przypadku osobówek z silnikiem benzynowym przeciętny wiek jest jeszcze wyższy – 13,58 roku. 

W przypadku aut elektrycznych sprowadzanych do kraju, średni wiek wynosi 5,69 roku. Importujemy ich jednak zbyt mało, by przekładało się to na całkowity obraz rynku.

Ranking najczęściej kradzionych aut —  TOP 10Ranking najczęściej kradzionych aut — TOP 10Michał Górecki


Dlaczego kupujemy coraz starsze samochody

Przyczyn jest kilka, z których najpewniej należy wymienić mniejszą dostępność aut nowych oraz inflację. Co ciekawe, w ostatnich miesiącach, wzrosty cen dotknęły także używanych pojazdów. M.in. z tego powodu Polacy, w których ze wszystkich stron uderza galopująca inflacja, decydują się na zakup nastoletnich samochodów. Jednocześnie obserwowana jest ograniczona podaż na samochody kilkuletnie, co można tłumaczyć problemami z zakupem nowego samochodu oraz cenami nowszych modeli. 

W tej sytuacji można się spodziewać, że średni wiek sprowadzanych do Polski samochodów przekroczy poziom 13 lat. Niestety przekłada się to m.in. na wzrost zanieczyszczenia środowiska, bezpieczeństwo, a w średnim terminie także na konieczność utylizacji wyeksploatowanych samochodów, których liczba będzie rosła. 

Skąd importujemy auta używane?

Tradycyjnie najwięcej aut importujemy z Niemiec. Z tego kraju w 2022 roku przywieźliśmy 173.504 auta, co i tak jest gorszym wynikiem od analogicznego okresu roku ubiegłego aż o 23%. Zyskują za to inne kierunki takie jak Francja (prawie 44 tys., wzrost o 4,7%). Na dalszych pozycjach znalazły się kolejno Belgia, Holandia oraz Stany Zjednoczone, które zamykają pierwszą piątkę kierunków dla importu samochodów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!