Ranking najczęściej kradzionych aut - TOP 10

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR przygotował ranking najczęściej kradzionych samochodów w 2021 roku. Swój raport oparł na analizie bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Ranking najczęściej kradzionych aut - TOP 10
  • Michał Górecki
  • /
  • 21 stycznia 2022

Kradzieże samochodów 2021 

W ocenie SAMAR-u zjawisko kradzieży aut w ostatnich latach uległo ustabilizowaniu na stosunkowo niskim poziomie. Instytut zwraca jednak uwagę na fakt, że statystyki wynikające z CEPiK oraz raporty Policji nieco się różnią. 

Wynika to z metodologii prowadzenia tego typu zestawień. O ile w przypadku stróżów prawa auto uznane jest za skradzione w momencie zgłoszenia tego faktu, o tyle w CEPiK zapis pojawia się w momencie wyrejestrowania pojazdu. Co więcej, nie wszystkie skradzione auta, których dane znajdują się w bazie policyjnej, trafiają do CEPiK'u. Tak dzieje się w sytuacji, gdy pojazd zostanie odzyskany i zwrócony właścicielowi – wyjaśnia SAMAR

Jakie auta najczęściej sprowadzamy z zagranicy?Jakie auta najczęściej sprowadzamy z zagranicy?Mikołaj Frączak

Ile samochodów skradziono w 2021 roku? 

Dane z ubiegły rok pokazują, że z powodu kradzieży wyrejestrowano 7.098 samochodów z grupy aut osobowych oraz dostawczych. W ujęciu rocznym oznacza to wzrost o 2,7%. Z drugiej jednak strony, jak zauważa SAMAR, to „zaledwie 0,03% liczącego około 21 milionów aut parku samochodów osobowych i dostawczych”. 

Trzeba przyznać, że między danymi z lat dziewięćdziesiątych XX wieku, a obecną sytuacją istnieje przepaść. Dość powiedzieć, że 1999 roku wg statystyk policyjnych skradziono... 10 razy więcej aut (71,5 tys.). Dopiero kolejne lata XXI wieku przyniosły poprawę sytuacji

Gdzie najczęściej kradzione są samochody?

Na krajowej mapie kradzieży pojazdów dominuje Mazowsze, gdzie w ubiegłym roku skradziono 2.848 samochodów. Województwo to posiada aż 40-procentowy „udział” w krajowych kradzieżach. W samej Warszawie złodzieje ukradli 1.801 samochodów!

Najmniej kradzieży odnotowano w województwie opolskim – 58 oraz świętokrzyskim – 72. 

Jakie auta są kradzione najczęściej?

Tu nic się niezmienia, najczęściej kradzione są samochody japońskie i niemieckie. Najczęściej w 2021 roku kradzione były Toyoty – 950 aut. Kolejne miejsce zajęło Audi (685) oraz BMW (522). Co ciekawe aż ¾ wszystkich skradzionych Toyot to auta z Mazowsza. Pod tym względem „ulubionym” autem złodziei jest Toyota Corolla. Pod względem modeli drugie miejsce zajmuje Toyota RAV4 (198) oraz Hyundai Tucson (192). 

TOP10 najczęściej kradzionych marek samochodów w Polsce

1. Toyota – 950 kradzieży

2. Audi - 685 kradzieży

3. BMW - 522 kradzieże

4. VW - 506 kradzieży

5. Hyundai - 453 kradzieże

6. Mercedes - 450 kradzieży

7. Renault - 396 kradzieży

8. Mitsubishi - 289 kradzieży

9. Kia - 286 kradzieży

10. Fiat - 248 kradzieży

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!