Żerują na przerażeniu osób starszych. Oszustwo na… COVID-19!

Słynne oszustwo „na wnuczka” doczekało się nowej, bardzo bezczelnej „mutacji”. Chodzi o oszustwo na... koronawirusa. Działanie przestępców jest wyjątkowo przebiegłe i bezwzględne. Na czym ono polega?

Żerują na przerażeniu osób starszych. Oszustwo na… COVID-19!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 21 stycznia 2022

Oszustwo na koronawirusa

O nowej metodzie oszustów poinformowała właśnie Komenda Wojewódzka Policji z Łodzi. Przestępcy dzwonią głównie do seniorów. W trakcie rozmowy podają się za bliską osobę, która miała zakazić się wirusem i ciężko zachorować na COVID-19. Oszuści mówią o bardzo złym stanie krewnego. Po krótkim wstępie do rozmowy włącza się osoba podająca się zza lekarza, która potwierdza złe wieści o bliskiej osobie i informuje o konieczności wdrożenia pilnej terapii, która może uratować życie.

Nietrudno zgadnąć, że kluczowym wątkiem takiej rozmowy jest poinformowanie o konieczności poniesienia niemałych kosztów leczenia. Rozmowa polega na wywarciu presji oraz wywołanie strachu o zdrowie i życie najbliższych. 

Oszuści podają się za ZUS! Jak nie dać się nabrać?Oszuści podają się za ZUS! Jak nie dać się nabrać?Anna Malinowska

Bezczelna metoda oszustów

Łódzka policja informuje, że oszuści podający się za bliskich stosują różne metody perswazji od płaczu po awanturę, jeśli senior nie chce przekazać pieniędzy. W takiej sytuacji warto pamiętać, że w Polsce nie ma sytuacji, w której osoba cierpiąca na COVID-19 musiałaby pokrywać jakiekolwiek koszty leczenia. Policja zaleca, by przerwać takie połączenie i jak najszybciej skontaktować się z policją poprzez numer alarmowy 112.

Porozmawiaj o oszustwach z bliskimi

Policja apeluje, by w związku z wysoką aktywnością podobnych oszustów, porozmawiać z bliskimi o zagrożeniu. Głównie dotyczy to osób starszych. Należy wyjaśnić, że nie ma takiej sytuacji, w której trzeba przekazywać pieniądze obcym osobom. Warto w takiej sytuacji osobiście potwierdzić, dzwoniąc do bliskiej osoby, czy ktoś przypadkiem się za nią nie podaje. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!