Nowe pytania na egzaminie na prawo jazdy. Osiem natychmiast wycofano!
Kto pyta, nie błądzi, mówi stare powiedzenie. Jak się jednak okazuje, przez błąd w pytaniu (i to nie swój) – zbłądzić mogli… kandydaci na kierowców. W poniedziałek (24.01) systemy Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego zostały uzupełnione o 41 nowych pytań. Jeszcze tego samego dnia osiem z nich należało wykasować. Dlaczego?
- Martyna Kowalska
- /
- 25 stycznia 2022
Nowe pytania egzaminie na prawo jazdy
Powszechnie wiadomo, że pula pytań w egzaminie teoretycznym na prawo jazdy nie jest dana raz na zawsze. Zgodnie z procedurą, 24 stycznia, do systemów teleinformatycznych Wojewódzkich Ośrodków Ruchu drogowego „wgrano” nowych 41 pytań. Przygotowuje je Komisja ds. weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych. Po akceptacji, trafiają one do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Tym razem coś jednak nie poszło zgodnie z planem…
Nauka jazdy z tatą, mamą, starszym bratem? Szykuje się przełom w przepisachMikołaj Frączak
Wykasowano osiem pytań egzaminacyjnych
Jeszcze tego samego dnia, około południa osiem spośród wszystkich pytań zostało wycofanych z systemu, z którego korzystają WORD-y. Okazało się bowiem, że jest zawarty w nich błąd. Ministerstwo Infrastruktury nie podaje jakiej natury była to pomyłka. Wiadomo tylko, że pytania ze stwierdzoną wadą nie będą mogły być wylosowane więcej przez zdających. „Minister infrastruktury zlecił uruchomienie kontroli w Departamencie Transportu Drogowego w MI oraz w Komisji. Trwa ustalanie bezpośrednich przyczyn błędu” – poinformował resort w komunikacie.
Czy można unieważnić egzamin teoretyczny na prawo jazdy?
Ministerstwo Infrastruktury oficjalnie przeprosiło zdających za sytuację, która miała powstać w wyniku zaniedbania Komisji ds. weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych. „Zgodnie z art. 68 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami każda osoba egzaminowana, której wylosowano na egzaminie wadliwe pytanie, a odpowiedź na nie miała bezpośredni wpływ na wynik egzaminu może złożyć skargę wraz z uzasadnieniem do dyrektora właściwego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. W przypadku uznania skargi za zasadną egzamin ulega unieważnieniu i przeprowadza się go ponownie – na koszt Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego” – czytamy w komunikacie MI.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.