fb

'Pomóż mi'. Naucz tego znaku swoje dziecko

Widzisz u kogoś otwartą dłoń, którą nagle składa w pięść,  kciuk chowając do środka. Ten ktoś milczy, odchodzi... Zastanawiasz się, o co mu chodzi. Podpowiadamy: woła o pomoc, ale prawdopodobnie z jakiegoś powodu, np. oprawca był obok, nie mógł o tym głośno powiedzieć. Co wtedy zrobić? Wspólna akcja policjantów i częstochowskich urzędników magistratu ma nam uzmysłowić, czym jest gest "Pomóż mi".

'Pomóż mi'. Naucz tego znaku swoje dziecko
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 28 stycznia 2022

Gest, który ratuje życie

- Międzynarodowy znak "POMÓŻ MI" jest dyskretnym wołaniem o pomoc, które znane jest na całym świecie. Nie wymaga znajomości języków obcych, a jednocześnie w sposób dyskretny pozwala dać do zrozumienia, nawet obcym osobom, że potrzebna nam jest pomoc lub jesteśmy ofiarami przemocy. Ofiara nie zawsze ma możliwość głośno poinformować o swojej sytuacji, dlatego użycie takiego gestu może być dla niej ostatnią szansą na powstrzymanie oprawcy - przekazuje częstochowska policja.

Co robić, gdy podejrzewasz, że komuś dzieje się krzywda? Jak reagować na niepokojące zdarzenia?Co robić, gdy podejrzewasz, że komuś dzieje się krzywda? Jak reagować na niepokojące zdarzenia?Alicja Skibińska

Gest jest bardzo prosty:

otwartą dłoń składamy w pięść, chowając kciuk do środka.

Kampania "Naucz tego znaku swoje dziecko"

Inicjatorem kampanii jest częstochowski Zespół Interdyscyplinarny do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Dzięki współpracy z częstochowskim urzędem miejskim, komendą miejską Policji, miejskim ośrodkiem pomocy społecznej i Zarządem Terenowym NSZZP w Częstochowie, ponad 400 plakatów zostanie rozpropagowanych na terenie placówek oświatowych oraz miejscach dostępnych dla wszystkich mieszkańców. Informacje są też przekazywane za pośrednictwem dużych ekranów rozmieszczonych w strategicznych punktach na terenie Częstochowy.

- Rozpowszechnienie tego gestu pozwoli rozwinąć świadomość i wyczulić społeczeństwo na nieme wołanie o pomoc - zaznacza policja z Częstochowy, dodając: - Gdy zauważymy taki gest, należy przede wszystkim zachować spokój i nie dać po sobie poznać, że został nam pokazany, aby nie narazić ofiary na konsekwencje. Należy dyskretnie zaalarmować o zdarzeniu, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Jeśli to możliwe, nie należy tracić z oczu takiej osoby. Warto pamiętać, że ten prosty gest, przez nas wykonany lub rozpoznany, może uratować nasze lub czyjeś życie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?
podatki

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?

Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz po krajach Unii Europejskiej? Jeśli tankujesz lub kupujesz towary na fakturę, możesz wystąpić o zwrot zagranicznego podatku. Jak odliczyć VAT...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!