Polacy wysyłają 2 mln przesyłek kurierskich dziennie

Dwa miliony przesyłek kurierskich każdego dnia wysyłali Polacy w 2021 roku – wynika z raportu na temat rynku pocztowego opublikowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. To absolutny rekord, wywołany m.in. pandemią.

Polacy wysyłają 2 mln przesyłek kurierskich dziennie
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 3 czerwca 2022

Pandemia sprzyjała firmom kurierskim

Choć pandemia, która rozpoczęła się w marcu 2020 roku, stanowiła poważne uderzenie dla polskiej gospodarki, istnieją branże, które mogą mówić o pozytywnym „pandemicznym impulsie”. W tym wypadku mowa przede wszystkim o polskim rynku usług pocztowych, a przede wszystkim przesyłek kurierskich. Zdaniem UKE trzeba uznać, że ostatnie dwa lata to pod względem wzrostu wolumenu dostarczonych przesyłek boom nienotowany od 2013 roku, czyli momentu liberalizacji rynku. 

Regulator ocenia, że „operatorzy pocztowi sprawnie i dynamicznie dostosowali się do pandemicznych wymogów i restrykcji, wdrażając lub rozwijając na szerszą skalę procesy dostaw do punktów poza adresem zamieszkania odbiorcy, bezkontaktowych dostaw pod drzwi, bezdotykowego potwierdzania odbioru czy bezdotykowej płatności przy odbiorze”.

Kondycja rynku przesyłek kurierskich

2021 roku upłynął pod znakiem utrzymywanych obostrzeń pandemicznych. To sprawiło, że operatorzy, którym nie zabrakło konsekwencji w rozwijaniu sposobów dostarczania przesyłek oraz rozbudowywali sieć punktów odbioru, mogli mówić o kolejnych miesiącach świetnej koniunktury. Wyniki finansowe osiągnięte przez firmy kurierskie w 2021 roku były tylko nieznacznie poniżej poziomów wyznaczonych przez rekordy 2020 roku. To 1,4 mld wzrostu przychodów względem 1,6 mld rok wcześniej.
Z kolei wolumen dostarczanych przesyłek w 2021 roku wzrósł o prawie 141 mln sztuk w stosunku do roku poprzedniego. Mowa o poziomie 770 mln sztuk. Taki wynik oznacza, że w 2021 roku każdego dnia polscy konsumenci odbierali około 2 mln paczek. Warto wspomnieć, że poprzednia „okrągła bariera” 1 mln sztuk dziennie, została osiągnięta całkiem niedawno, bo w 2018 roku. 

Czy pośpiech kuriera to agresywna praktyka rynkowa?Czy pośpiech kuriera to agresywna praktyka rynkowa?Rafał Stępniewski


Konkurencja na rynku przesyłek kurierskich

Patrząc na oficjalne dane, nie ma wątpliwości, że konkurencja na rynku przesyłek kurierskich stale wzrasta. Widać to choćby patrząc na przewagę dynamiki wzrostu liczby przesłanych paczek nad dynamiką wzrostu przychodów. To oznacza, że kwota średniego przychodu z dostarczonej przesyłki kurierskiej znacząco spadła. Taka sytuacja wskazuje na to, że segment przesyłek kurierskich w Polsce jest mocno konkurencyjny, a ceny detaliczne stabilne. 

Perspektywy dla branży kurierskiej

Wzrost popytu na usługi to jedno, jednak sen z powiek zarządzających firmami kurierskimi może spędzać nie tylko walka konkurencyjna, ale także coraz trudniejsze środowisko makroekonomiczne. Dość powiedzieć o wzroście cen paliw, a także konieczność podnoszenia wynagrodzeń. 

Mimo tego firmy w tej branży nie rezygnują z kolejnych inwestycji. Mimo kilku niepokojących czynników Urząd Komunikacji Elektronicznej ocenia, że „dalszy rozwój sieci (punktów obsługi – red.) będzie niewątpliwie jednym z najważniejszych trendów na rynku usług pocztowych”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Usługi

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!