fb

Udawała seniorkę przed notariuszem. Chciała wyłudzić mieszkanie w kancelarii notarialnej

Stołeczna policja zatrzymała 48-letnią kobietę, która korzystając z usług teatralnej charakteryzatorki oraz podrobionego dokumentu tożsamości 85-latki, stawiła się u notariusza by… wyłudzić mieszkanie warte 4 mln złotych. Już usłyszała zarzut wyłudzenia poświadczenia nieprawdy oraz posłużenia się fałszywym dowodem osobistym. Jaka kara jej grozi?

Udawała seniorkę przed notariuszem. Chciała wyłudzić mieszkanie w kancelarii notarialnej
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 10 czerwca 2022

Udawała seniorkę, skorzystała z pomocy charakteryzatorki

Pomysł na przejęcie 100-metrowego mieszkania, który próbowała zrealizować 48-letnia kobieta, wydaje się idealnym filmowym scenariuszem. Skorzystała z usługi teatralnej charakteryzatorki, by stanąć przed notariuszem jako… 85-letnia właścicielka nieruchomości. Chciała w ten sposób sprzedać cudze mieszkanie innej, wskazanej osobie. Wraz z kobietą zatrzymano jej wspólnika. Dodajmy, że wspomniane mieszkanie warte jest około 4 milionów złotych.

Kłamstwo przed notariuszem

Mimo perfekcyjnego przygotowania, notariusz nie dał się nabrać na podstęp kobiety. Jak relacjonuje Komenda Stołeczna Policji okazało się, że w dokumencie zgadzają się wszystkie dane w tym seria i numer dowodu, ale nie zdjęcie kobiety. Zdjęcie w rejestrze, w porównaniu do tego na przedłożonym dokumencie, a przede wszystkim rzeczywistego wyglądu kobiety wzbudziło już sporo wątpliwości. Szybko wyszło na jaw, że dowód osobisty jest podrobiony, a 48-latka niezbyt udolnie ucharakteryzowana na 85-letnią, prawdziwą właścicielkę lokalu”.

Do kancelarii zostali wezwani policjanci z warszawskiego Śródmieścia i zatrzymali kobietę, wraz z 51-letnim wspólnikiem, który jak się okazało, był pomysłodawcą przestępstwa. Mężczyzna czekał na swoją znajomą w samochodzie na parkingu. Kiedy zobaczył radiowóz, podjął próbę ucieczki. Porzucił samochód, jednak dość szybko został namierzony przez mundurowych, kiedy postanowił powrócić po swój pojazd.

Jaka kara za fałszywe zaświadczenie o zarobkach?Jaka kara za fałszywe zaświadczenie o zarobkach?Michał Górecki


Jaka kara za próbę oszustwa przed notariuszem?

Sprawą zajęli się śledczy z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście. Kobiecie za wyłudzenie poświadczenia nieprawdy oraz posługiwanie się fałszywym dowodem osobistym, grozi pięć lat pozbawienia wolności. Z kolei mężczyzna za sprawstwo kierownicze oraz pomoc w popełnieniu przestępstwa może spędzić za kratami nawet 8 lat więzienia. Został on aresztowany na 3 miesiące. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jak zaoszczędzić energię?
oszczędzanie

Jak zaoszczędzić energię?

Gaszenie światła, gdy wychodzimy z pokoju, krótkie, ale intensywne wietrzenie pomieszczenia przy wyłączonym grzejniku, włączanie pralki, gdy ma pełny wsad – to tylko kilka sposobów na to, jak...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!