fb

Udawała seniorkę przed notariuszem. Chciała wyłudzić mieszkanie w kancelarii notarialnej

Stołeczna policja zatrzymała 48-letnią kobietę, która korzystając z usług teatralnej charakteryzatorki oraz podrobionego dokumentu tożsamości 85-latki, stawiła się u notariusza by… wyłudzić mieszkanie warte 4 mln złotych. Już usłyszała zarzut wyłudzenia poświadczenia nieprawdy oraz posłużenia się fałszywym dowodem osobistym. Jaka kara jej grozi?

Udawała seniorkę przed notariuszem. Chciała wyłudzić mieszkanie w kancelarii notarialnej
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 10 czerwca 2022

Udawała seniorkę, skorzystała z pomocy charakteryzatorki

Pomysł na przejęcie 100-metrowego mieszkania, który próbowała zrealizować 48-letnia kobieta, wydaje się idealnym filmowym scenariuszem. Skorzystała z usługi teatralnej charakteryzatorki, by stanąć przed notariuszem jako… 85-letnia właścicielka nieruchomości. Chciała w ten sposób sprzedać cudze mieszkanie innej, wskazanej osobie. Wraz z kobietą zatrzymano jej wspólnika. Dodajmy, że wspomniane mieszkanie warte jest około 4 milionów złotych.

Kłamstwo przed notariuszem

Mimo perfekcyjnego przygotowania, notariusz nie dał się nabrać na podstęp kobiety. Jak relacjonuje Komenda Stołeczna Policji okazało się, że w dokumencie zgadzają się wszystkie dane w tym seria i numer dowodu, ale nie zdjęcie kobiety. Zdjęcie w rejestrze, w porównaniu do tego na przedłożonym dokumencie, a przede wszystkim rzeczywistego wyglądu kobiety wzbudziło już sporo wątpliwości. Szybko wyszło na jaw, że dowód osobisty jest podrobiony, a 48-latka niezbyt udolnie ucharakteryzowana na 85-letnią, prawdziwą właścicielkę lokalu”.

Do kancelarii zostali wezwani policjanci z warszawskiego Śródmieścia i zatrzymali kobietę, wraz z 51-letnim wspólnikiem, który jak się okazało, był pomysłodawcą przestępstwa. Mężczyzna czekał na swoją znajomą w samochodzie na parkingu. Kiedy zobaczył radiowóz, podjął próbę ucieczki. Porzucił samochód, jednak dość szybko został namierzony przez mundurowych, kiedy postanowił powrócić po swój pojazd.

Jaka kara za fałszywe zaświadczenie o zarobkach?Jaka kara za fałszywe zaświadczenie o zarobkach?Michał Górecki


Jaka kara za próbę oszustwa przed notariuszem?

Sprawą zajęli się śledczy z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście. Kobiecie za wyłudzenie poświadczenia nieprawdy oraz posługiwanie się fałszywym dowodem osobistym, grozi pięć lat pozbawienia wolności. Z kolei mężczyzna za sprawstwo kierownicze oraz pomoc w popełnieniu przestępstwa może spędzić za kratami nawet 8 lat więzienia. Został on aresztowany na 3 miesiące. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Co to jest przesmyk suwalski?
Aktualności

Co to jest przesmyk suwalski?

Przesmyk Suwalski nazywany także jako „Suwałki Gap” to obecnie jeden z najczęściej wymienianych terminów w kontekście potencjalnego konfliktu na linii NATO-Rosja. Co on oznacza?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!