Po ile węgiel? Rząd chce zagwarantować cenę ustawą

Sejm przyjął opracowany przez rząd projekt ustawy, która ma zapewnić, że za węgiel zapłacimy 996,60 zł za tonę. Pod warunkiem, że… nie kupimy więcej niż 3 tony. 

Po ile węgiel? Rząd chce zagwarantować cenę ustawą
  • Michał Górecki
  • /
  • 24 czerwca 2022

Dla kogo węgiel po gwarantowanej cenie?

Zgodnie z przyjętą właśnie ustawą, cena gwarantowana ustalona dla gospodarstw domowych wyniesie 996,60 zł brutto za tonę. Jest jednak haczyk. Kwota ta obowiązuje na 3 tony na każde gospodarstwo czy mieszkanie. Limit dotyczy także zbiorczych kotłowni oraz wspólnot mieszkaniowych. 

Możliwość skorzystania z ceny gwarantowanej będzie ograniczona tylko do tych gospodarstw, które już dopełniły obowiązków w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. To oznacza, że wykorzystywane źródło ciepła musi być udokumentowane w CEEB. Dodajmy, że obowiązek dopełnienia tego obowiązku upływa z końcem czerwca. Może i dobrze, że wielu konsumentów ma dodatkowy powód, by wywiązać się z obligatoryjnej rejestracji. Jeśli tego nie zrobi, zapłaci karę, ale to już zupełnie inny temat. 

Europa przeprosi się z węglem? Dwa kraje już to właściwie zrobiły!Europa przeprosi się z węglem? Dwa kraje już to właściwie zrobiły!Anna Malinowska

Mechanizm gwarantowanych cen węgla

Atak Rosji na Ukrainę mocno przetasował światową gospodarkę, m.in. na polu energetyki. Ogromne konsekwencje wiążą się z sankcjami na Moskwę, stawiającymi jej szlaban na eksport węgla m.in. do Polski. Ceny oszalały. Jak zauważa rząd ceny u pośredników wzrosły nawet trzykrotnie, podczas gdy w PGG nadal można było kupić węgiel przez internet za mniej niż tysiąc złotych. Jak pokazuje praktyka, nie jest to jednak wcale takie łatwe. 

Mechanizm proponowany przez rząd ma zwiększyć podaż węgla. To z kolei wpłynie na obniżkę ceny. Wraz z gwarantowanymi cenami węgla, wprowadzone zostaną rekompensaty, dla autoryzowanych pośredników. Chodzi o to, by na całej operacji nikt nie stracił.

Pieniądze dla autoryzowanych pośredników

Rekompensata wyliczona na poziomie 1073 zł/t ma trafiać do autoryzowanych pośredników. Rząd chce równolegle pomóc tym uczestnikom rynku, którzy już teraz borykają się z poważnymi problemami. 

Każdy podmiot, który będzie współpracował z państwem w tym programie, będzie musiał się zarejestrować. Dzięki temu zagwarantuje, że węgiel sprzedawany odbiorcom indywidualnym będzie w ustalonej ustawą cenie. 

PGG S.A. walczy z botami wykorzystywanymi do zakupu węgla przez internetPGG S.A. walczy z botami wykorzystywanymi do zakupu węgla przez internetMikołaj Frączak

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!