Budowa domu większego niż 70 m kw. bez pozwolenia? To plany ministerstwa!

Minister rozwoju Waldemar Buda zapowiedział kolejne zmiany w prawie budowlanym. Jednym z najciekawszych pomysłów jest rozszerzenie możliwości budowy domów jednorodzinnych w uproszczonej procedurze bez limitu powierzchni użytkowej. Do tej pory w ten sposób można budować domy do 70 m kw. 

Budowa domu większego niż 70 m kw. bez pozwolenia? To plany ministerstwa!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 27 czerwca 2022

Budowa domu bez pozwolenia?

Jak przypomina Ministerstwo Rozwoju i Technologii, od 3 stycznia 2022 roku, każda osoba, która jest w posiadaniu działki budowlanej, może skorzystać z uproszczonej procedury. Sęk w tym, że „budowa na skróty” dotyczy, póki co, domów do 70 metrów kwadratowych. To ułatwienie dotyczy każdej osoby pełnoletniej, która chce zrealizować taką inwestycję dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Mowa zarówno o osobach indywidualnych, jak i małżeństwach oraz rodzinach z dziećmi.

Projekty domów do 70 m kw. za darmo! Ministerstwo uruchomiło specjalną stronęProjekty domów do 70 m kw. za darmo! Ministerstwo uruchomiło specjalną stronęAnna Malinowska

Większy dom bez pozwolenia?

Jak powiedział minister Buda „konsekwentnie realizując politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, chcemy rozszerzyć możliwość budowania w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych na własny użytek, bez limitu powierzchni użytkowej. Z kolei obywatelom mającym mniejsze potrzeby lokalowe, oddajemy pierwszą transzę projektów domów do 70 m kw. do pobrania za darmo”. O wspomnianych projektach pisaliśmy w Dzienniku Prawnym tym artykule z 24.06.2022

Co oznacza uproszczona procedura budowy domu?

Najprościej mówiąc, obecnie, aby wybudować dom do 70 metrów kwadratowych, nie ma potrzeby zatrudniania kierownika budowy. Nie jest obowiązkowe także prowadzenia dziennika budowy. Prawo jednak nie zamyka żadnej z dróg. Jeśli inwestor czuje, że sam nie podoła wyzwaniu i chciałby się wesprzeć doświadczeniem osoby z uprawnieniami, może skorzystać z usługi kierownika. Wybór należy więc do osoby, która buduje swój dom.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, należy zwrócić się do odpowiedniego organu gminy lub miasta, który wyda dokument o warunkach zabudowy w ciągu 21 dni od momentu złożenia wniosku w tej sprawie” – wyjaśnia ministerstwo rozwoju. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!