Projekty domów do 70 m kw. za darmo! Ministerstwo uruchomiło specjalną stronę

Kolejne udogodnienie dla osób planujących budowę małego domu na uproszczonych warunkach. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego udostępniło pierwsze 22 z 70 projektów domów do 70 m kw. Wszystkie do ściągnięcia za darmo!

Projekty domów do 70 m kw. za darmo! Ministerstwo uruchomiło specjalną stronę
  • Anna Malinowska
  • /
  • 24 czerwca 2022

Konkurs architektoniczny na projekt domu do 70 m kw.

W styczniu br. w Dzienniku Prawnym pisaliśmy o zakończeniu przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego konkursu architektonicznego na najlepsze projekty domów do 70 m kw. Został on rozpisany na polecenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii. 

Zgodnie z zapowiedzią, pierwsze z projektów można za darmo pobrać ze specjalnej witryny internetowej uruchomionej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB). 

Najlepsze projekty domów do 70 m kw. Niebawem będzie można je pobrać za darmo!Najlepsze projekty domów do 70 m kw. Niebawem będzie można je pobrać za darmo!Michał Górecki

Gdzie znaleźć darmowe projekty domów do 70 m kw.?

Obecnie udostępniono pierwsze 22 projekty z puli 70 prac. Wiadomo, że wszystkie będzie można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej w domenie rządowej. Te, które już zostały udostępnione, można znaleźć na stronie  www.gunb.gov.pl/projekty-architektoniczno-budowlane.

Jak powiedział wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński „Dziś przekazujemy w ręce obywateli 22 projekty jednorodzinnych domów do 70 m kw. Są to projekty stworzone przez fachowców, funkcjonalne, ekologiczne, oszczędne i estetyczne. I co najważniejsze – dostępne dla obywateli całkowicie za darmo”. 

Ułatwienia przy budowie domu do 70 m kw. 

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie w tym roku, osoby, które planują inwestycję w mały, własny dom jednorodzinny, mogą liczyć na szereg ułatwień. Propozycja początkowo znajdowała się w grupie dziesięciu głównych postulatów Polskiego Ładu.

Nowe prawo umożliwia budowę domu do 70 metrów kwadratowych na podstawie zgłoszenia w odpowiednim organie (starostwie lub urzędzie miasta). W takim przypadku nie będzie konieczności angażowania w prace kierownika budowy. Warto jednak pamiętać, że dom musi powstać na własne potrzeby mieszkaniowe. To oznacza, że z ustawy nie mogą skorzystać deweloperzy, czy osoby budujące domy z przeznaczenie na wynajem. M.in. z tego powodu warto dokładnie przeanalizować, czy spełniamy wszelkie wymogi związane z uproszczoną budową własnych czterech ścian. 

Domy do 70 m2 bez pozwolenia. Przepisy 2022Domy do 70 m2 bez pozwolenia. Przepisy 2022Michał Górecki

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!