Przetwory owocowe. Inspektorzy zakwestionowali 15% partii
Eksperci z Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawdzili jakość handlową przetworów owocowych w zalewie. Mowa o owocach w syropie, w soku oraz o kompotach. W badaniach laboratoryjnych zakwestionowano ponad 15% przebadanych partii.
- Martyna Kowalska
- /
- 4 lipca 2022
Jakość przetworów owocowych
Powszechnie wiadomo, że najlepiej smakują przetwory własnej roboty. Niestety nie każdy ma wystarczająco czasu i umiejętności. Wtedy trzeba polegać na przetworach ze sklepu. Jak wygląda ich jakość? To sprawdziła Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS). Ostatnia kontrola objęła łącznie 77 podmiotów, w tym 62 sklepy oraz 15 producentów.
Wyniki kontroli przetworów owocowych
Jedynym badaniem, jakie bez zastrzeżeń przeszły wszystkie partie była ocena organoleptyczna, w tym wypadku nie stwierdzono nieprawidłowości.
Gorzej wypadły badania laboratoryjne, podczas których sprawdzano parametry fizykochemiczne. W 129 partiach zakwestionowano 20 z nich. To oznacza, że zastrzeżenia dotyczyły prawie co szóstej partii (15,5%). Udowodniono bowiem zaniżoną masę netto po odsączeniu.
Oznakowanie przetworów owocowych
Eksperci mieli zastrzeżenia co do oznakowania 161 partii. W 29 stwierdzono nieprawidłowości (18%). Czego one dotyczyły? M.in. braku wskazania cechy, na bazie której nazywano produkt „lekkim” – mowa np. o obniżona zawartość cukru.
Inną przewiną producentów był brak informacji o zastosowanej obróbce termicznej. Chodzi np. o naniesienie na opakowaniu wskazania „produkt pasteryzowany/sterylizowany”. Za wadę uważa się także niepodanie deklaracji dotyczącej masy netto po odsączeniu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.