Zakup używanego samochodu. Co szósty Polak bierze leasing lub kredyt

Co szósty kierowca w Polsce kupił swój ostatni samochód używany, podpierając się leasingiem lub kredytem – wynika z badania zleconego przez Santander Consumer Multirent. Główną przesłanką wyboru konkretnego rozwiązania była korzysta oferta oraz opinia o podmiocie udzielającym finansowania. 

Zakup używanego samochodu. Co szósty Polak bierze leasing lub kredyt
  • Anna Malinowska
  • /
  • 20 lipca 2022

Auto używane finansowane zewnętrznie

Po leasing lub kredyt na ostatnie auto używane najczęściej sięgali młodzi konsumencie w wieku 18-29 lat – wynika z badania (44%). Tuż z a nimi są osoby między 30. a 39. rokiem życia (26%). W przypadku osób starszych od wskazanych przedziałów wiekowych, najczęstszą formą zakupu auta było skorzystanie z własnych środków. 

Kto najczęściej kupuje auto używane na kredyt lub w leasingu?

Z kredytu lub leasingu częściej korzystają mężczyźni niż kobiety. Najniższy wskaźnik takiej formy finansowania dotyczy wsi (tylko 11%). W większych miejscowościach, np., miastach powiatowych odsetek ten jest zdecydowanie wyższy. 

Mandat za mycie auta na własnej posesji? Tak, nawet 500 złotych!Mandat za mycie auta na własnej posesji? Tak, nawet 500 złotych!Mikołaj Frączak


Jak wybieramy kredytodawcę lub leasingodawcę?

W przypadku wyboru firmy finansującej zakup używanego auta, Polacy najczęściej kierują się korzystną ofertą. Na ten aspekt zwraca uwagę 52% ankietowanych. Dla 41% kluczowa jest opinia o takim podmiocie. Na trzecim miejscu respondenci wskazali możliwość szybkiego dopełnienia formalności (22%). 

Mniej istotne, choć nie bez wpływu są także jakość obsługi w trakcie zakupu, przejrzyste procedury, rekomendacje sprzedawcy z komisu lub dostępność oferty kredytodawcy, lub leasingodawcy w miejscu zakupu samochodu. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!