Nowe obowiązki dla sprzedających i najmujących nieruchomości. Chodzi o efektywność energetyczną budynków

W ogłoszeniach oraz reklamach, zachęcających do kupna lub wynajmu budynku, lub jego części, będzie trzeba podać m.in. wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię. Chodzi o nieruchomości, dla których sporządzono już świadectwo charakterystyki energetycznej. Rząd przyjął właśnie projekt nowych przepisów. 

Nowe obowiązki dla sprzedających i najmujących nieruchomości. Chodzi o efektywność energetyczn
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 27 lipca 2022

Efektywność energetyczna – nowe przepisy

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków oraz w Prawie budowlanym. Jak uzasadnia, chodzi o dostosowanie krajowych przepisów do unijnych wymogów. Podstawowym celem zmian jest poprawa skuteczności systemu oceny efektywności energetycznej budynków w naszym kraju. 

Kogo dotyczą zmiany w prawie budowlanym?

Jak wyjaśnia resort rozwoju Wprowadzone zmiany dotyczą wymagań związanych z kontrolą systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji. Rozszerzają zakres systemów objętych obowiązkiem kontroli do systemów o mocy ponad 70 kW”.

To jednak nie koniec nowości. Nowe prawo wprowadza bowiem powszechny dostęp do podstawowych informacji, które znajdują się w świadectwach charakterystyki energetycznej, znajdujące się w centralnej bazie danych. 

Brak deklaracji CEEB w terminie. Czy będę musiał zapłacić karę?Brak deklaracji CEEB w terminie. Czy będę musiał zapłacić karę?Michał Górecki

Obowiązkowe informacje w ogłoszeniu o sprzedaży nieruchomości

Z nowego prawa wynika, że publikując ogłoszenie lub reklamę na temat zbycia lub najmu budynku bądź jego części będzie trzeba zamieścić wymagane w przepisach informację. Dotyczy to sytuacji, w której dla budynku już sporządzono świadectwo charakterystyki energetycznej. Mowa o następujących parametrach (cytujemy za komunikatem ministerstwa rozwoju).

    1. wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową,

    2. wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną,

    3. wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową,

    4. udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową,

    5. jednostkową wielkość emisji CO2.

Większa świadomość energetyczna

Autorzy projekty uzasadniają, że celem proponowanych przepisów jest to, by w naszym kraju powstawały budynki o najwyższych możliwych parametrach cieplnych. Chodzi m.in. o zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, cechujących się wysoką jakością oraz dbałością o środowisko. Takie podejście ma przyczynić się nie tylko do oszczędności energii, ale także zmniejszenia kosztów wynikających z eksploatacji budynku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!