Brak deklaracji CEEB w terminie. Czy będę musiał zapłacić karę?

30 czerwca 2022 roku minął ustawowy termin na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) o źródłach ciepła. Niezłożenie deklaracji w tym terminie grozi karą grzywny w wysokości 500 złotych. Jak się okazuje, jest sposób na to, by nie zostać ukaranym. Podpowiada go… samo ministerstwo. 

Brak deklaracji CEEB w terminie. Czy będę musiał zapłacić karę?
 • Michał Górecki
 • /
 • 22 lipca 2022

Brak deklaracji CEEB w terminie. Kiedy grzywna?

Na początek wyjaśnijmy co na temat braku deklaracji CEEB do 30 czerwca 2022 roku mówią przepisy. Zgodnie z nimi niewywiązanie się z tego obowiązku przez właścicieli i zarządców budynków mieszkalnych i niemieszkalnych grozi karą grzywny w wysokości 500 złotych. 

Nie jest jednak tak, że każda osoba, która nie wyrobiła się w wyznaczonym terminie, dostanie karę. Jeśli szybko zareagujemy, uda nam się uniknąć nieprzyjemnego i nieuchronnego wydatku.

Złożenie wniosku CEEB po terminie. Jakie konsekwencje?

Nowe światło na interpretacje tych przepisów rzuca właśnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Z komunikatu resortu wynika, że kary dotyczą osób, „które konsekwentnie uchylają się od złożenia deklaracji”. Co zatem zrobić, żeby nie zostać zaliczonym do tej kategorii?

Gaz droższy nie będzie? Rząd przedłuża ochronę taryfowąGaz droższy nie będzie? Rząd przedłuża ochronę taryfowąMichał Górecki

Jak nie zapłacić grzywny za brak CEEB w terminie?

Odpowiedź na to pytanie podsuwa… samo Ministerstwo Rozwoju, odpowiedzialne za CEEB. Tzw. czynny żal w postaci szybkiego wprowadzenia deklaracji do CEEB po ustawowym terminie nie spowoduje nałożenia grzywny” – czytamy w komunikacie resortu. To oznacza, że pojawiając się w urzędzie, by naprawić swój błąd i przegapienie ustawowego terminu nie spowodujemy, że z automatu nałożony zostanie na nas mandat. Nic z tych rzeczy. 

Jak złożyć deklarację CEEB? 

Deklarację do CEEB można złożyć przez internet, w urzędzie gminy lub przesłać ją pocztą. W formularzu wymieniono źródła ciepła, a rolą właściciela lub zarządcy budynku jest jedynie zaznaczenie jednej z pozycji z listy. To oznacza, że jeżeli np. ogrzewamy pomieszczenia za pomocą urządzeń elektrycznych, zaznaczamy „ogrzewanie elektryczne”. To wszystko. 

Czym Polacy ogrzewają budynki?

Poniżej zamieszczamy statystyki źródeł ciepła według formularzy wprowadzonych do systemu do 30 czerwca 2022 roku. Cytujemy za komunikatem resortu rozwoju. 

- Kotły na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) – 3 242 237

- Kotły gazowe – 2 338 763

  - Ogrzewanie elektryczne, bojler elektryczny – 1 026 489 

  - Kominek, koza, ogrzewacz powietrza na paliwo stałe (drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy, węgiel) – 1 024 897

  - Kuchnie węglowe, piecokuchnie itp. – 505 394

  - Piece kaflowe na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) – 419 297.

  - Kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania – 308 341

  - Miejska i lokalna sieć ciepłownicza – 288 114

  - Pompy ciepła – 209 666

  - Kotły olejowe – 94 370

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!