Gaz droższy nie będzie? Rząd przedłuża ochronę taryfową

Rząd przyjął projekt ustawy autorstwa resortu klimatu, której celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa gazowego państwa. Znalazły się w nim również istotne zapisy dla konsumentów.

Gaz droższy nie będzie? Rząd przedłuża ochronę taryfową
  • Michał Górecki
  • /
  • 13 lipca 2022

Ochrona taryfowa gospodarstw domowych

Wśród kluczowych zapisów, które znalazły się w projekcie ustawy jest m.in. wydłużenie do końca 2027 roku ochrony taryfowej, która będzie obejmowała odbiorców końcowych w gospodarstwach domowych. 

Podobne rozwiązanie dotyczy także strategicznych instytucji pożytku publicznego. To oznacza, że cenowy szok w przypadku gazu nie będzie groził szpitalom, szkołom oraz przedszkolom. Na taką samą ochronę liczyć nie mogą jednak odbiorcy przemysłowi, a także odbiorcy korzystający z taryf dedykowanych przedsiębiorcom. 

Europa przeprosi się z węglem? Dwa kraje już to właściwie zrobiły!Europa przeprosi się z węglem? Dwa kraje już to właściwie zrobiły!Anna Malinowska

Konieczne większe zapasy gazu

Projekt ustawy uelastycznia także wymogi techniczne, jakie obowiązują w przypadku infrastruktury odpowiedzialnej za utrzymywanie obowiązkowych zapasów błękitnego paliwa. Chodzi o dostosowanie ich do dostępnych i zróżnicowanych źródeł gazu. 

Mowa m.in. o wydłużeniu z czterdziestu do pięćdziesięciu dni okresu, w jakim obowiązkowe zapasy paliwa muszą zostać dostarczone do systemu odpowiedzialnego za dystrybucję gazu. 

Jak zabezpieczyć większe zapasy gazu?

Przyjęta przez rząd ustawa zakłada także większą elastyczność funkcjonowania tzw. obliga giełdowego w zakresie gazu ziemnego. Chodzi m.in. o wprowadzenie możliwości czasowego zmniejszenia w latach 2022-2023 wymogów związanych z ilością gazu ziemnego, jaka musi być sprzedawana poprzez giełdę. Kluczowe będzie tutaj rozporządzenie ministra właściwego do spraw energii i energetyki. 

Projekt całkowicie zawiesza realizację tego obowiązku w sytuacji, w której rząd musiałby ogłosić stan nadzwyczajny. 

Nowe prawo ma zapewnić również odpowiednią rozbudowę znajdujących się w dyspozycji państwa krajowych magazynów gazu. Chodzi o wprowadzenie obowiązku opracowywania przez operatora systemu magazynowania planów dalszego rozwoju. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!