Nielegalny przewóz cudzoziemców trwa w najlepsze

Do Polski przyjechali ciężarówkami — kolejni cudzoziemcy, którzy mieli nadzieję na przekroczenie granicy niezgodnie z przepisami prawa. Tym razem chodzi o granicę polsko-czeską.

Nielegalny przewóz cudzoziemców trwa w najlepsze
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 14 lipca 2022

Przyjechali pod naczepą TIR-a

- 6 lipca funkcjonariusze ŚlOSG otrzymali informację o trzech mężczyznach przebywających w mieście Łaziska (pow. wodzisławski), którzy mogą być nielegalnymi migrantami. Przybyli na miejsce funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej ustalili, że mężczyźni to prawdopodobnie obywatele Maroka, którzy wjechali do Polski z Czech, ukryci pod naczepą samochodu ciężarowego — przekazuje Straż Graniczna.

Włamywacz chciał sprzedać skradzione mienie prawowitemu właścicielowi. Dlatego wpadłWłamywacz chciał sprzedać skradzione mienie prawowitemu właścicielowi. Dlatego wpadłMikołaj Frączak

Żaden z nich nie miał dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium Polski. Zostali więc zatrzymani.

- Podczas prowadzonych czynności wyjaśniających, w obecności tłumacza języka arabskiego, ustalono marokańskie obywatelstwo i dane osobowe zatrzymanych mężczyzn. W związku z popełnieniem przestępstwa polegającego na nielegalnym przekroczeniu granicy z Czech do Polski przy użyciu podstępu, wobec Cudzoziemców wszczęto postepowanie karne z art. 264 § 2 kodeksu karnego. Mężczyźni przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu i złożyli wyjaśnienia, a następnie poddali się karze uzgodnionej z Prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Wodzisławiu Śląskim - informuje SG.

Trafili do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców

Obecnie trwają czynności służbowe zmierzające do umieszczenia cudzoziemców w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

Wyższe polisy dla piratów drogowych – kierowcy nie mają nic przeciwkoWyższe polisy dla piratów drogowych – kierowcy nie mają nic przeciwkoMikołaj Frączak

Dzień później funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej zatrzymali w rejonie dawnego przejścia granicznego Cieszyn-Chotebuz kolejnego cudzoziemca, który ukryty pod naczepą polskiego tira przekroczył granicę wbrew przepisom z Czech do Polski. On również nie posiadał dokumentów uprawniających go do legalnego pobytu na terytorium RP. 

- Podczas prowadzonych czynności wyjaśniających, w obecności tłumacza, ustalono, iż jest to obywatel Algierii. W czasie przesłuchania mężczyzna oświadczył, że celem jego podróży były Niemcy. Ponadto okazało się, że złożył wniosek o ochronę międzynarodową na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Temu mężczyźnie również przedstawiono zarzut z art. 264 § 2 kodeksu karnego. Cudzoziemiec przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia, a następnie poddał się karze uzgodnionej z Prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Cieszynie — dowiadujemy się z informacji Straży Granicznej.

Funkcjonariusze z PSG w Bielsku-Białej prowadzą czynności zmierzające do umieszczenia cudzoziemca w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców, a następnie przekazania go w ramach tzw. procedury dublińskiej do państwa, w których ubiegał się o ochronę międzynarodową.

Zdjęcie i źródło: Śląski OSG

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!