Wyższe polisy dla piratów drogowych – kierowcy nie mają nic przeciwko

Aż 96% osób, które wzięły udział w ostatnim badaniu Polskiej Izby Ubezpieczeń, uważa się za dobrych kierowców, ale tylko co trzeci zgadza się z opinią, że przekroczenie prędkości o 30 kilometrów na godzinę nie jest niebezpieczne. W ocenie większości, kierowcy, którzy regularnie „zbierają” punkty karne powinni płacić wyższe OC. 

Wyższe polisy dla piratów drogowych – kierowcy nie mają nic przeciwko
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 12 lipca 2022

Wysoka samoocena polskich kierowców

Prawie wszyscy badani (96%) wysoko oceniają swoje umiejętności za kółkiem, określając się mianem „dobrego kierowcy”. 82% respondentów twierdzi, że podczas każdego manewru bezbłędnie ocenia sytuację na drodze. To trochę mniej niż podczas ostatniej edycji, kiedy podobne świadectwo wystawiło sobie 91% osób. 

59% kierowców ocenia swoje umiejętności „powyżej przeciętnej”. 52% twierdzi, że można jeździć szybko i bezpieczenie. To o 3 punkty procentowe mniej niż 2 lata temu. 27% jest zdania, że przekraczanie prędkości w mieście o 30 km/h nadal można określić mianem bezpiecznej jazdy. To z kolei o 4 punkty procentowe więcej niż w poprzednim badaniu. 

Podwyżka mandatów a bezpieczeństwo na drogach

Polska Izba Ubezpieczeń przytacza dane Komendy Głównej Policji, według której w 2021 roku do statystyk trafiło 22,8 tys. wypadków na drodze. Zgięło w nich przeszło 2,2 tysiące osób. 26 tysięcy odniosło obrażenia. Promowana przez Unię Europejską oraz polskich stróżów prawa „wizja zero” wydaje się w świetle tych liczb bardzo odległą perspektywą. 

53% badanych uważa, że mandat za przekroczenie prędkości o 20 km/h w wysokości 300 złotych jest wystarczającą kwotą. Prawie co czwarty twierdzi, że to za dużo. Z badania PIU wynika, że 58% kierowców po podwyżce mandatów deklaruje wolniejszą jazdę. 

Wyższe OC dla piratów drogowych – co na to kierowcy?

Przypomnijmy, od połowy czerwca ubezpieczyciele mogą sprawdzić dane o mandatach oraz punktach karnych klientów. To może się przełożyć na wysokość składki za polisę OC. Według 81% badanych zgadza się, że osoby regularnie otrzymujące punkty karne powinny więcej płacić za takie ubezpieczenie. Co ciekawe w tym gronie są również ci, którzy oceniają, że przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 30 kilometrów na godzinę… nie jest niebezpiecznym zachowaniem.

Opisywane badanie zostało zrealizowane między 26.05. a 06.06.2022 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na próbie 1509 osób.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!