Popularna nawigacja będzie ostrzegała przed przejazdami kolejowymi

Polski dostawca popularnej aplikacji nawigacyjnej do samochodów Yanosik zapowiada uruchomienie specjalnych alertów podczas… zbliżania się do przejazdów kolejowych. W tym celu programiści nawiązali już współpracę z Zakładami Automatyki Kombud. 

Popularna nawigacja będzie ostrzegała przed przejazdami kolejowymi
  • Anna Malinowska
  • /
  • 19 lipca 2022

Niebezpieczne przejazdy kolejowe

Yanosik bazując na oficjalnych statystykach zaznacza, że aż 99% wypadków na przejazdach kolejowych jest spowodowanych złamaniem przepisów przez kierowców. M.in dlatego programiści wychodzą z założenia, że każda forma przypomnienia o zagrożeniu może uratować ludzkie życie.

Dość powiedzieć, że każdego roku na przejazdach kolejowych w Polsce śmierć ponosi kilkadziesiąt osób. Np. w ubiegłym roku policja odnotowała 43 ofiary śmiertelne zderzeń samochodów z pociągami. Zbyt często dochodzi do mijania rogatek, ignorowania znaku „stop”, oraz przejeżdżania przez tory mimo pulsujących czerwonych świateł na niestrzeżonych przejazdach. 

Ile wynosi mandat za kolizję drogową?Ile wynosi mandat za kolizję drogową?Anna Malinowska


Błąd, który może kosztować życie

Jak zauważa Julia Langa z Yanosika „wielu kierowcom zdarza się ignorować przejazdy kolejowe, które są pozbawione rogatek lub gdzie pociągi nie przejeżdżały przez kilkadziesiąt lat. To bardzo niebezpieczny nawyk, który może doprowadzić do tragedii”.

Funkcja będzie polegała na tym, że kierowcy otrzymają informację o zbliżaniu się do przejazdu. Eksperci przypominają, że droga hamowania pociągu wynosi nawet 1300 metrów. Często maszynista nie może zrobić już nic, by wyhamować przed samochodem, który wjechał na przejazd. 

Przejazdy kolejowe w Polsce

Yanosik opierając się na danych Urzędu Transportu Kolejowego, zwraca uwagę, że Polsce znajduje się przeszło 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych. Pod tym względem najwięcej takich „skrzyżowań” jest w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku. 

Warto pamiętać, że w ostatnich latach przeprowadzono wiele inwestycji, dzięki którym pociągi wróciły na dawno nieużytkowane trasy. To oznacza, ze ignorowanie znaków i sygnałów na „zapomnianych” przejazdach, może czasem kosztować życie. Dodatkowa forma powiadomienia w aplikacji, która towarzyszy kierowcom, wydaje się więc dobrym pomysłem. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!