Są pieniądze w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Samorządy ruszą z remontami
Ruszył nabór wniosków o pieniądze na remonty dróg o znaczeniu regionalnym i lokalnym. Samorządy mogą się od dziś starać o środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. To oznacza spory zastrzyk gotówki na budowę, przebudowę lub remont szlaków komunikacyjnych.
- Michał Górecki
- /
- 21 lipca 2022
Jakie inwestycje drogowe otrzymają dofinansowanie?
W przypadku zadań miejskich można złożyć jeden wniosek w ramach jednego miasta. Istnieje jednak możliwość ujęcia w jednym dokumencie więcej niż jednego odcinka drogi. Na pieniądze mogą liczyć organy planujące inwestycje wiążące się m.in. z poprawą jakości życia mieszkańców, bezpieczeństwa oraz dostępności transportowej.
Podczas przydzielania pieniędzy ważne będą także takie aspekty, jak zapewnienie spójności sieci dróg publicznych, czy podnoszenie ich standardów technicznych.
Czym jest Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg?
Resort infrastruktury tłumaczy, że podstawowym celem funduszu jest poprawa bezpieczeństwa ruchu oraz jakości lokalnych dróg. Istotne jest także zwiększenie atrakcyjności oraz dostępności terenów inwestycyjnych. Wiele inwestycji lokalnych powstaje tylko dzięki zastrzykowi ze strony RFRD. Spora część gmin i powiatów nie dysponuje środkami wystarczającymi na przeprowadzenie dużych inwestycji samodzielnie.
Na co przekazywane są środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg?
Oprócz budowy, przebudowy i remontu dróg lokalnych, dofinansowywane są także inwestycje w takie obiekty jak np. mosty. Na pieniądze mogą liczyć m.in. drogi o znaczeniu obronnym.
W ostatnim czasie spory nacisk kładziony jest na obwodnice przebiegające w ciągach dróg wojewódzkich, które pozwalają na odciążenie ruchu na terenie małych miejscowości i miast.
„Środki z RFRD w sposób zrównoważony trafiają do samorządów, które do tej pory nie mogły sobie pozwolić na finansowanie budowy dróg. Istnieje również możliwość realizacji zadań wieloletnich, co nie było możliwe przy wcześniejszych formach wsparcia.
W latach 2019-2022 ponad 12 tysięcy zadań na drogach gminnych i powiatowych o łącznej długości ponad 18 tysięcy km otrzymało dofinansowanie, a łączna wartość środków przyznanych na ten cel wynosi ponad 13 mld zł” – raportuje Ministerstwo Infrastruktury.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.