Wakacyjna mapa śmiertelnych wypadków drogowych: najwięcej tragedii w Łódzkiem

Jesteśmy na półmetku wakacji. Od początku letniego sezonu urlopowego w Polsce doszło aż do 160 wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Doliczając do tego zdarzenia, po których śmierć poszkodowanych nastąpiła w ciągu 30 dni od wypadku, liczba ta rośnie nam aż do 176!

Wakacyjna mapa śmiertelnych wypadków drogowych: najwięcej tragedii w Łódzkiem
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 29 lipca 2022

Gdzie najwięcej wypadków drogowych?

Jak wynika z publikowanej w czasie wakacji policyjnej mapy wypadków ze skutkiem śmiertelnym, do największej liczby tragicznych zdarzeń doszło do tej pory (29.07) w województwie łódzkim. Tam licznik przekroczył już 20 tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.Ponadto, odnotowano także 2 zdarzenia, w których śmierć nastąpiła w ciągu miesiąca od wypadku.

Rośnie także liczba regionów, w których w pierwszej połowie wakacji doszło od 10 do 20 wypadków ze skutkiem śmiertelnym mowa o województwach: mazowieckim, wielkopolskim, dolnośląskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim. 

Gdzie najmniej wypadków drogowych?

W tym zestawieniu najlepiej wypadają województwa o najniższej populacji. W województwach: lubuskim, opolskim i świętokrzyskim. W każdym z nich od początku wakacji doszło do trzech wypadków drogowych, które zakończyły się śmiercią przynajmniej jednej osoby. Trzeba jednak przyznać, że w poprzednich latach, ta zależność nie była jednak tak mocno czytelna. 

Interaktywna mapa śmiertelnych wypadków na drogachInteraktywna mapa śmiertelnych wypadków na drogachAnna Malinowska

Mapa śmiertelnych wypadków drogowych

Od 24 czerwca 2022 r. polska Policja po raz kolejny prowadzi interaktywną mapę śmiertelnych wypadków. Jest ona aktualizowana każdego dnia. Jest ona dostępna na stronie główniej www.policja.gov.pl. Bardziej dokładny, bliźniaczy kartogram znajduje się m.in. pod tym adresem, również prowadzonym przez mundurowych. 

Głównym celem takiej wizualizacji jest pokazanie skali tragedii, do których w wakacje, codziennie dochodzi na polskich drogach. Warto zastanowić się nad tymi statystykami. Chwila refleksji oraz dyskusja na temat bezpieczeństwa, z pewnością nikomu nie zaszkodzi. Być może skłoni kierowców do większej rozwagi, przepisowej jazdy oraz zdjęcia nogi z gazu. 

Jak podkreśla Komenda Główna Policji „za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, brawura, zmęczenie mogą być przyczyną tragedii na drodze”.

Mapy z aktualnymi danymi będą dostępne nie tylko w internecie, ale także na wyświetlaczach wielkoformatowych w 533 miastach – m.in. przy głównych drogach. 

ZDJĘCIE: ZRZUT EKRANU ZE STRONY KOMENDY GŁÓWNEJ POLICJI —  POLICJA.GOV.PL

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Policja

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!