W którym województwie jest najwięcej fotoradarów?

Im większe powierzchniowo województwo, tym więcej fotoradarów. Pułapki na kierowców jeżdżących za szybko, są rozlokowane w Polsce w miarę równomiernie, choć są pewne wyjątki. Twórcy aplikacji Yanosik policzyli dokładnie, ile fotoradarów jest w poszczególnych województwach.

W którym województwie jest najwięcej fotoradarów?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 3 sierpnia 2022

Gdzie najwięcej fotoradarów?

Najwięcej fotoradarów w Polsce działa w województwie mazowieckim. Mogłoby się wydawać, że jest to oczywiste, wszak to największy administracyjny region, w dodatku ze stolicą. Dziwi jednak fakt, że o ile na Mazowszu jest aż 105 czynnych fotoradarów, w drugim i zbliżonym wielkościowo regionie – woj. wielkopolskim jest ich o połowę mniej (!) – „tylko” 54. Trzecie miejsce w tabeli zajmuje woj. pomorskie z 44 fotoradarami. Tuż za podium w tym rankingu uplasowało się woj. śląskie — 43 fotoradary i łódzkie z 42 urządzeniami. 

Gdzie jest najmniej fotoradarów?

Najmniej fotoradarów jest w najmniejszym powierzchniowo województwie – opolskim – tylko 12. Przedostatnią lokatę w zestawieniu zajmuje woj. świętokrzyskie z 16 takimi urządzeniami. Niewiele więcej, bo tylko 21 pracuje w regionie o przeciętnej wielkości – woj. kujawsko-pomorskim oraz 24 w warmińsko mazurskim. 

Zakup samochodu poleasingowego — co warto wiedziećZakup samochodu poleasingowego — co warto wiedziećRafał Stępniewski

Liczba fotoradarów w województwach

W niewymienionych wyżej województwach działa następująca liczba czynnych fotoradarów: woj. lubelskie – 39, woj. małopolskie – 35, woj. podlaskie – 32, woj. dolnośląskie – 32, lubuskie – 30, podkarpackie – 30, zachodniopomorskie – 28. 

Odcinkowe pomiary prędkości według województw

W przypadku odcinkowych pomiarów prędkości, czyli systemu urządzeń mierzących średnią prędkość pojazdu między określonymi punktami na trasie, najwięcej tego typu rozwiązań jest na Mazowszu – 16. W woj. śląskim, łódzkim i podkarpackim działa po 6 takich systemów. W województwach lubelskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim aktywowano dotąd po 4 takie odcinki. Po 2 działają w woj. pomorskim, podlaskim, małopolskim, dolnośląskim, świętokrzyskim i opolskim.

Ani jednego systemu odcinkowego pomiaru prędkości nie spotkamy na drogach w Wielkopolsce, na Zachodnim Pomorzu oraz w woj. kujawsko-pomorskim. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!