Zakup samochodu poleasingowego — co warto wiedzieć

Rynek motoryzacyjny jest bogaty w wiele atrakcyjnych ofert, zarówno w przypadku samochodów nowych, jak i używanych. Nie każdy może pozwolić sobie na auto prosto z salonu, dlatego perspektywa zakupu samochodu poleasingowego jest tak kusząca. Dowiedz się wszystkiego o samochodach poleasingowych!

Zakup samochodu poleasingowego — co warto wiedzieć
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 1 sierpnia 2022

Czym są samochody poleasingowe?

Aby w pełni zrozumieć pojęcie samochodów poleasingowych, należy najpierw wyjaśnić, czym jest leasing. Otóż korzystając z leasingu, de facto wynajmujemy samochód. Firma leasingowa ustala z klientem okres trwania umowy oraz wysokość miesięcznej raty, którą kierowca jest zobowiązany płacić aż do zakończenia umowy. Rata zależy od wysokości wkładu własnego, rodzaju samochodu oraz czasu trwania kontraktu. Na koniec leasingobiorca może wykupić samochód za cenę zapisaną w umowie, bądź zwrócić go firmie leasingowej.

Samochody brane w leasing są często korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy potrzebują zaopatrzyć swoją firmę w sprawne i dobrze prezentujące się samochody. Z tego względu auta poleasingowe są owiane złą sławą — fakt, iż pojazd prawdopodobnie był wykorzystywany jedynie w celach służbowych, skłania do myślenia, że o ten pojazd nie dbano. Nie należy jednak kierować się uprzedzeniami, wystarczy dokładnie prześledzić oferty, a tych jest naprawdę dużo!

Podsumowując, samochód poleasingowy to taki, który po zakończeniu umowy z kontrahentem wrócił do firmy leasingowej, co wskazuje nam na jego pierwszą ważną zaletę — auto od wyjazdu z salonu miało tylko jednego właściciela!

Artykuł powstał przy współpracy z poleasingowe.alphabet.pl – platformy z bogatą ofertą samochodów poleasingowych. 

Zalety samochodów poleasingowych

Jedną z najmocniejszych stron samochodów używanych poleasingowych jest ich wiek. Umowy leasingowe trwają zwykle 3-5 lat, co oznacza, że pojazdy są młode, a co za tym idzie — sprawne i bezpieczne.

Kolejna kwestia to atrakcyjna cena. W firmie leasingowej jest zazwyczaj niższa niż u prywatnego sprzedawcy. Rok produkcji, przebieg, stan techniczny, marka — wszystkie te czynniki mają wpływ na ostateczną kwotę sprzedaży, dlatego możesz być pewien, że znajdziesz samochód na Twoją kieszeń.

Co więcej, wiele z dostępnych samochodów poleasingowych miało za swoich poprzednich właścicieli kierowców na stanowiskach kierowniczych. Takie osoby zazwyczaj nie pokonują dużych dystansów, a więc auta nie mają dużego przebiegu. Dlatego też jest duże prawdopodobieństwo, że auto nie brało udziału w kolizji lub innym nieszczęśliwym zdarzeniu drogowym.

À propos stłuczek i wypadków należy podkreślić, iż samochody w leasingu mają dokładnie opisany stan techniczny, a wszelkie usterki (nawet zarysowania) czy wymiany części zawsze muszą być zgłaszane. Przed ostatecznym wyborem samochodu można więc przejrzeć udostępnianą historię pojazdu, w tym przeglądy techniczne, ubezpieczenia, uszkodzenia i naprawy.

Wiarygodność to podstawa, dlatego wybierając zakup w firmie leasingowej, masz pewność, że dostępne auta są w pełni sprawne oraz możesz poznać ich przeszłość. Nie musisz się martwić, że wybrany samochód okaże się, kolokwialnie mówiąc, złomem.

8320.png

Wady samochodów poleasingowych

Niestety, możesz trafić na auto, które było mocno eksploatowane. Samochody używane na przykład przez przedstawicieli handlowych bądź dostawców często pokonują wiele kilometrów, co wiąże się po pierwsze z wysokim przebiegiem, a po drugie ze słabszą kondycją techniczną.

Innym minusem, choć mniej istotnym, jest wyposażenie. Zazwyczaj pojazdy kupowane do firm mają przede wszystkim jeździć i godnie się prezentować na zewnątrz. Dlatego jeśli chodzi o wnętrze auta, czyli różnego rodzaju ulepszenia i nowoczesne gadżety, to możesz się rozczarować. Większość samochodów poleasingowych jest w wersji podstawowej.

Nieuczciwi handlowcy, tak jak w każdej innej dziedzinie, mogą się trafić. Zdarza się, że taki sprzedawca zamaskuje wady samochodu i nie będziesz w stanie ich zauważyć. Co gorsza, są i tacy, którzy dopuszczają się majstrowania przy licznikach. To sytuacje niezmiernie rzadkie, ale trzeba być ostrożnym i dokładnie przyglądnąć się interesującej nas firmie. Na pewno warto zapoznać się z opiniami w internecie. 

Kupno auta poleasingowego — gdzie?

Najbardziej popularnym i wspomnianym już wyżej miejscem, w którym mamy możliwość skorzystania z oferty poleasingowej, jest oczywiście firma leasingowa. Używane auto, które nie zostało wykupione przez pierwszego właściciela "wraca do obiegu" i czeka na nowego nabywcę.

Dostęp do najlepszych samochodów poleasingowych może zapewnić Ci internetowy serwis aukcyjny. Tam znajdziesz samochody poleasingowe, które zostały wykupione przez leasingobiorców, którzy teraz chcą je sprzedać.

Małe prywatne podmioty czy outlety zajmujące się na co dzień sprzedażą aut używanych, mają w swojej ofercie także auta poleasingowe. Możesz więc wybrać się do lokalnego, zaufanego handlarza samochodów.

Auto poleasingowe możemy kupić także w salonie firmowym, jeśli prowadzi sprzedaż aut używanych. Jest to osobny dział, jednak cena może być dużo wyższa niż gdzie indziej.

8320.png

Finansowanie

Jak się okazuje, samochód poleasingowy kupisz nie tylko za gotówkę. Jest kilka opcji do wyboru, od wspomnianej gotówki zaczynając, na wynajmie długoterminowym kończąc.

Jeśli nie dysponujesz wystarczającą ilością pieniędzy, by pokryć wysokość kwoty, firma leasingowa (bądź inny podmiot) może dać Ci możliwość skorzystania z kredytu. Jak wiadomo, kredyt wiąże się z dużym zobowiązaniem oraz odsetkami, dlatego, zanim podejmiesz decyzję, rozważ poniższe rozwiązania.

Leasing lub wynajem długoterminowy to pozostałe możliwości. Jeśli chodzi o dalsze leasingowanie, należy dokładnie dowiedzieć się, na jakich miałoby być warunkach. Bardziej opłacalny może okazać się wynajem, który w Polsce od kilku lat staje się coraz popularniejszy.

Gotówka, leasing, wynajem, kredyt — najlepsza opcja to ta, dzięki której zrealizujesz swój cel i staniesz się użytkownikiem samochodu.

Zanim kupisz samochód poleasingowy, sprawdź!

Kupno samochodu poleasingowego to zazwyczaj strzał w dziesiątkę i satysfakcja klienta. Jednak aby tak się stało, trzeba dowiedzieć się wszystkiego na temat pojazdu, co pozwoli uniknąć niemiłych niespodzianek przy najbliższej wizycie w serwisie albo już podczas pierwszej jazdy. 

Przede wszystkim należy dowiedzieć się, czy samochód ma jakieś szkody typowe dla aut firmowych. Do takich szkód należą m.in. zarysowania, starty lakier i delikatne wgniecenia, które zwykle są skutkiem niedbałych manewrów podczas parkowania. Warto zobaczyć także wnętrze samochodu — czy tapicerka nie jest poplamiona kawą, czy nie ma w niej dziur. 

Stan techniczny powinien być nienaganny — w końcu auto poleasingowe liczy maksymalnie 5 lat. Jednak styl jazdy poprzedniego kierowcy mógł pozostawiać wiele do życzenia, czego rezultatem są widoczne ślady niedbałego użytkowania. Uszkodzona skrzynia biegów, zużyte turbosprężarki lub łożyska to tylko niektóre skutki agresywnego stylu jazdy. 

Oczywiście należy zadbać o formalności prawne — przy zakupie powinniśmy otrzymać książeczkę serwisową oraz inne dokumenty, dzięki którym mamy informacje choćby na temat ubezpieczenia pojazdu czy dotychczasowego dowodu rejestracyjnego.

Auta poleasingowe — szeroki wybór i bezpieczeństwo

Zarówno na aukcjach internetowych, jak i w firmach leasingowych znajdziesz wszelkiego rodzaju samochody. Branża motoryzacyjna kwitnie, więc nie musisz się obawiać braku wyboru.

Znalezienie wymarzonego auta będzie przyjemnością, a jedynym problemem może okazać się za duży wybór! To nie jest przesada — dostawczaki i sedany, skody i toyoty, auta czarne i białe — różnorodność w kwestii marek, modeli i kolorów jest gwarantowana.

Warto przypomnieć, że samochody poleasingowe mają 3-5 lat, nie omija ich żaden przegląd techniczny i cieszą się nienaganną prezencją. Nie kupuj kota w worku, kup samochód poleasingowy!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!