Wrócą butelki zwrotne? 88% Polaków jest za systemem kaucyjnym

Zdecydowana większość, bo aż 88% Polaków popiera pomysł wprowadzenia systemy kaucyjnego w naszym kraju. Największa część respondentów chce oddawać opakowania do specjalnych automatów. Nie brakuje jednak również obaw. Jakich? To sprawdził ośrodek ARC Rynek i Opinia.

Wrócą butelki zwrotne? 88% Polaków jest za systemem kaucyjnym
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 2 sierpnia 2022

System kaucyjny z poparciem społecznym

Pomysł wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce cieszy się ogromnym zainteresowaniem i poparciem społecznym. Dość powiedzieć, że zdecydowani przeciwnicy takiego rozwiązania stanowią niewielką grupę 6% badanych. Dokładnie taki sam procent ankietowanych nie ma zdania na ten temat. 

Młodzi ludzie niezainteresowani zwrotem opakowań?

Co ciekawe 3% badanych twierdzi, że „nic i nikt nie zmusi ich do oddawania opakowań zwrotnych do sklepu”. W tym gronie, największy odsetek stanowią młodzi ludzie między 18. a 24. rokiem życia. 

Nowe obowiązki dla sprzedających i najmujących nieruchomości. Chodzi o efektywność energetyczną budynkówNowe obowiązki dla sprzedających i najmujących nieruchomości. Chodzi o efektywność energetyczną budynkówMartyna Kowalska

Polacy za systemem kaucyjnym, ale mają zastrzeżenia

Najciekawsza część wyników badania dotyczy zastrzeżeń Polaków co do działania w praktyce całego systemu. Np. 50% badanych twierdzi, że będzie korzystać z system kaucyjnego, pod warunkiem, że będą mogli oddać opakowania w najbliższym sklepie. 36% zastanawia się, czy… będzie się to im finansowo opłacało. 

48% badanych chciałoby oddawać opakowania do automatu. 23% wolałoby zanosić je bezpośrednio do sklepu. Co piąty deklaruje, że dla niego nie ma znaczenia, gdzie będzie oddawał opakowania. 

Jaka kaucja za butelkę?

Zdaniem 69% respondentów w przypadku najpopularniejszych butelek plastykowych zachęcająca kwota kaucji wynosiłaby 40 groszy. Gdyby opłata zwrotna wynosiła 70 gorszy, zwrot butelki deklaruje aż 83% badanych. 

Czy system kaucyjny się uda?

Jak napisał w komentarzu do badania dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia, wyniki jasno pokazują, że stworzenie w naszym kraju systemu kaucyjnego będzie bardzo zachęcające dla konsumentów. Ekspert zakłada jednak różne motywacje Polaków. „Dla starszego pokolenia nie jest to nowość, gdyż pamięta starsze pokolenie pamięta system kaucyjny z czasów PRL, dla młodszego – motywacją mogą być kwestie ekologiczne. System taki musi być prosty, ważne też, żeby opakowania można było wszędzie zwracać. Co do kwot za zwracane opakowania – już sama odpłatność jest pozytywnym bodźcem” – ocenił.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!